Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неокончателно: Съдът реши, че СЕМ трябва да прегласува за директор на БНТ

31 май 2023, 13:18 часа • 2427 прочитания

Административният съд – София област обяви за незаконосъобразен начина, по който през юни миналата година Съветът за електронни медии (СЕМ) сложи край на конкурса за избор на генерален директор на БНТ. Тогава три пъти медийният регулатор не успя да се обедини около една кандидатура и Емил Кошлуков продължава да управлява телевизията до този момент въпреки изтичане на мандата.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Сега съдът постановява СЕМ да гласува отново по кандидатурите на всички претенденти – общо 8. В конкурса участваха още Венелин Петков, Сашо Диков, Сашо Йовков, Василена Матакиева, Светлана Божилова, Красимир Ангелов и Ирина Величкова.

Новината потвърди пред Actualno.com юрисконсултът Ирина Величкова, по чиято жалба се произнесе съдът. Делото по нейната жалба започна на 1 септември 2022 г., но досега имаше много отлагания и различни процесуални хватки.

Административният съд – София област иска всеки от петимата членове на СЕМ да се произнесе пак със „за“ или „против“ за съответните кандидатури, както и да се мотивира. По време на конкурса част от представителите в медийния регулатор гласуваха и с „въздържал се“.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Решението на съда може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

Величкова твърдеше, че липсва решение за прекратяване на процедурата в конкурса, поради което тя става незаконосъобразна. От СЕМ твърдяха, че не е необходимо изрично решение за стоп на конкурса, защото това ставало автоматично при липсата на избран нов генерален директор. Това обаче не се случи, тъй като нито един кандидат не получи поне три гласа от петимата членове на регулатора.

"Съдът не споделя тезата на ответника, че процедурата е прекратена автоматично - поради непостигане на определеното в закона мнозинство за избор и изчерпване на възможностите на процедурата. СЕМ дължи произнасяне с нарочен акт, с който въпросната процедура да бъде прекратена, и такъв акт, представляващ решение за прекратяване на процедурата е постановен, макар и еднолично от председателя на СЕМ (Соня Момчилова – бел. ред.)“, гласи решението на съда.

След анализ на събраните доказателства съдът счита, че решението за прекратяване на процедурата е било взето еднолично от шефа на регулатора, а не от СЕМ като колективен орган.

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

„Опитвахме се да обясним на цялото общество точно това, че не може СЕМ, като колективен орган, да гласува „въздържал се“. Съдът им го казва – трябва да гласувате със „за“ или „против““, каза пред Actualno.com Ирина Величкова. Според нея тук става въпрос за „некомпетентността“ на медийния регулатор и че е трябвало членовете му да са наясно какво ще се случи, ако не изберат директор на БНТ.

„Колективен орган взима решение само със „за“ и „против“. Единствено депутатите могат да гласуват „въздържал се“, никъде другаде в законодателството няма такава опция“, допълни тя.

Величкова очаква решението да се обжалва. Според нея, ако се стигне до следваща инстанция, всичко може да се проточи „поне 1 година“.

ОЩЕ: С процесуални хватки Кошлуков бави делото за смяната си в БНТ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес