Българските авиокомпании се сблъскват със сериозен проблем – недостиг на пилоти. За подготвени пилоти се смятат летците с над 1000 часа във въздуха. Това се случва при 1-2 години активно летене.
От Асоциацията на авиокомпаниите предлагат държавата да поеме част от разходите по обучението. От главната въздухоплавателна администрация обаче са на обратната позиция.
„Държавата не би могла да си позволи да влага толкова много пари, за да спонсорира частни компании и същите пилоти да излезнат да работят зад граница", заяви Михаил Захариев, главен секретар на ГД ГВА пред bTV.
За последните две години ГВА е издала 500 бревета за професионални пилоти. Експертите в бранша обаче са категорични, че липсват най-вече опитни кадри.
„Реалният пример е една чужда авиокомпания дойде и набързо събра 10-15 пилота и то само обучени – командири. За другите остана вариантът да си обучат млади неопитни момчета”, каза Петър Игнатов, ръководител "Обучение" в авиокомпания.
За последните 2 години 20 опитни командири са навършили пенсионна възраст, а прогнозите сочат, че специално в нашия регион предстои въздушния трафик да се утрои.
Експертите смятат, че въпросът дали държавата да подпомага финансирането на обучението на пилоти е политическо решение.