Докато тече дебатът за това има ли нужда от насищането на Черно море с повече бойни кораби на НАТО, а премиерът Борисов се обяви, че е за демилитаризирането му, като се акцентира на туризма и енергийните проекти, български военни ще участват в общо три учения в акваторията му за по-малко от месец. Това става ясно от изпратено до медиите днес съобщение от министерството на отбраната.
След приключването на "Бриз 2016", провело се в началото на месеца в български териториални води в района на Бургас, от 18 до 21 юли корветата "Бодри" се включи в учението на Военноморските сили на Румъния с международно участие "Морски щит" ("Sea Shield 2016"). То се провежда във военноморска база Констанца, пристанище Констанца и западната част на Черно море.
По време на учението се отработват действия по търсене и спасяване, борба с подводница, борба с въздушен противник, контрол на корабоплаването и проверка на кораб, тактическо маневриране. Основна цел на учението е подобряване на оперативната и тактическа съвместимост.
Корветата е от състава на Първа постоянна група кораби на НАТО, като от същата група в "Морски щит 2016" участват още фрегата "Charlottown" от флота на Канада и фрегата "Gen. T. Kosciuzko" от Военноморските сили на Полша.
Освен тях в учението участват турски спомагателен кораб, турски и испански морски съдове за прихващане на мини, румънски миночистач, турска подводница и патрулни самолети от военноморските сили на Турция.
От 18 до 31 юли България се включва и в учението "Морски бриз" ("Sea Breeze 2016"), което се провежда в Черно море в акваторията на Украйна. Там обаче страната присъства само с двама офицери в командването.
Актуалният дебат за военното присъствие в Черно море тръгна от изявление на румънския президент Клаус Йоханис в София. В отразяването на визитата се появи информация, че той е призовал за формиране на черноморски флот от бойни кораби на България, Турция и Румъния. По-късно румънският президент обаче обяви, че изявлението му не е коректно преведено. Румънското предложение е за съвместни учения на трите държави –Турция, Румъния и България, под шапката на НАТО, обясни той.