Очакваме скоростният път между София и сръбската граница да бъде изграден до 2,5 години.
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на брифинг след срещата с вицепремиера на Сърбия Зорана Михайлович и министъра на транспорта, съобщенията и информационните технологии на България Ивайло Московски.
„С изключително удоволствие сме относно проведената работна среща и с всички партньорства, които поддържаме със Сърбия. За мен основен приоритет в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС са Западните Балкани и в нашето поле на действие са две основни теми, като едната е пътната - изграждане на скоростния път между София и сръбската граница в двете отсечки Калотина-Драгоман и Драгоман-Сливница. Вече стартирахме процедурата, в момента предстои фиксиране на участниците. Основната част ще покрием със собствени средства и се надяваме тя да бъде завършена до 2 години и половина. Бюджетът е почти 35 млн. евро за реализиране на устойчиви проекти от двете страни на границата, за околна среда, за младежки политики, за туризъм и др.“, каза още Нанков и посочи като важен приоритет за България и връзката по река Дунав.
Министърът на транспорта, съобщенията и информационните технологии Ивайло Московски обясни, че Сърбия е близка до България държава и чисто политически двете страни се разбират прекрасно.
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен
„Хубавото е, че дори и процеси, които бъдат започнати, но не завършват, имаме уговорката на колегите от Австрия, че също е работят по тази тема, за да има добра интеграция на Западните Балкани и конкретно Сърбия. Ще работим по подписване на споразумение за воден и железопътен транспорт“, каза още той, цитиран от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Светът през обектива: Историята на Ина Чобанска, която превърна телефона си в прозорец към природата
Още: Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура
Московски поясни, че двете държави са си поставили рамка от около 6 месеца, в която трябва да бъдат намалени драстично цените за роуминг услугите. „Обсъждаме няколко варианта. Работим и по проект за оптична свързаност между България, Сърбия и Румъния, нямаме заделен бюджет за това, но се надяваме по различни начини да бъде осигурен такъв, за да покрием всички разходи, които ще допринесат за устойчиво развитие на целия регион“, каза още той.