В 53 общини няма нито един блок, одобрен за саниране. 108 български не са кандидатствали изобщо, установи проверка на Actualno.com.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Със спечелени проекти са едва 102 общини, но повечето и от тях заявиха, че са ощетени, тъй като болшинството им блокове са оценени ниско и остават в резервния списък.
И противно на олимпийския принцип:„Важна е не победата, а участието“, защото дори самото участие е успех – за здравето, за самочувствието, то е и гордост за страната, която състезателят представлява, а резултатът от състезанието за саниране на блокове в първия му етап е твърде горчив за твърде много хора. Той не донесе нито гордост за участващите, нито за общината, която им е помагала да си окомплектоват документите, нито за здравето и самочувствието им. Напротив. Още: Екзотични идеи: Програмата за саниране в стил Мечо Пух - колкото повече, толкова повече
Неслучайно заляха омбудсмана с жалби за отхвърлени проекти. Неслучайно от Горна Оряховица се провикнаха, че санират само ако сте техен човек. Неслучайно от Смолян изплакаха, че са като братчетата на Гаврош и поискаха държавата да им покрие 20-те процента за саниране. Неслучайно се наложи министърът на регионалното развитие многократно да обяснява опорочена ли е процедурата за саниране.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Защото всъщност тук е важна единствено победата. Другият извод е, че тези, които не са участвали, са постъпили дори по-правилно, защото поне не са разочаровани, не са се охарчили нахалос, не са и гневни.
Още примери
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
И как няма да са гневни в Момчилград, например? Там са подали 21 проекта. От тях няма дори еден спечелил финансиране. 18 са им в резервния списък, а 3 – отхвърлени.
В Своге имат 17 в резервния списък и 5 отхвърлени. На Царево 16-те блока са в резервния списък. Крумовград е с 15 резервни и 2 отхвърлени.
Всичките 15 блока на Монтана са в резервния списък. На Лъки – 14 в резервния и 1 отхвърлен, на Айтос – 13 в резервния и 1 отхвърлен, на Берковица – всичките 13 са в резервния списък, на Годеч – 11 блока са в резервния и 2 отхвърлени. Още: Общините предлагат 10-годишна програма за саниране
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Харманли с 10-те си блока е в резервния списък, на Белоградчик – 9-те, на Чирпан – 8-те, на Маджарово – 7-те. И още, и още – до 53 общини, изолирани от първия етап, при който цялата инвестиция се покрива от европейския проект „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ и Плана за възстановяване и устойчивост.
И не е само разочарованието от напразно вложения труд. Толкова много хора са си дали и парите напразно, защото за кандидатстване са плащали средно по 6 лева на квадратен метър за енергийно обследване. В Смолян резултатът показа, че средно 20 000 лева е струвало обследването на всеки блок. Подали са документи за 60 блока, а са им одобрени едва пет. Още: Правителството спря договорите за обществени поръчки по програмата за енергийна ефективност на жилищните сгради
А вторият етап ще е с 20% съучастие на живущите в съответните апартаменти. Кандидатите за него ще са значително по-малко именно поради тази причина. И именно заради нея се наложи да удължат срока за прием на документи - до 17:00 ч. на 29 февруари 2024 г.
Сдруженията на собствениците сега трябва да подадат необходимите документи в общините до 10-ти февруари. Към основния пакет вече трябва да приложат и решение на етажната собственост, че са съгласни да осигурят 20% съфинансиране.
Интересно колко проекта ще се подадат. Цифрите в крайна сметка може да се окажат отрезвяващи за хората, които изработват критериите за оценка.
Друг извод – лимитите, които бяха дадени за всяка община в аванс, че до съответната сума може да им бъдат одобрени блокове за саниране, бяха измамни. Именно те подведоха хората, създадоха им илюзията, че имат шанс. Никой не си направи труда да обясни, че сборът от лимитите на всички общини надвишава общата сума по програмата. Във всяка община приеха лимитите на доверие и се юрнаха да правят проекти, считайки че до съответната сума гарантирано ще спечелят блоковете им. Още: Силвия Георгиева: 152 български общини подадоха проектите на над 3 хил. жилища
И последен – повечето общини са се съобразили с тези лимити и са подали проекти под сумите в тях. Има и идеални изключения, които всъщност онагледяват и потвърждават правилото.
При лимит от 80 милиона лева, на община Бургас са й одобрени проекти за 78,6 млн. лв, в резервния списък имат обекти за 397,5 млн., а неодобрени са им блокове за 20,3 млн. лв.
Същият е лимитът за Варна, но и там са одобрени проекти за почти 80 млн. лв., а в списъка с резервни имат блокове за 119 милиона.
Лимитът на Велико Търново е 50 млн. лева. Одобрени в общината са проекти за 21,3 млн., имат резервни за 34 млн. лв. и неодобрени блокове за 708 хиляди.