54,41% от проверените язовири в България са в неизправно, частично работоспособно или неизправно неработоспособно състояние. 81 язовира пък са в предаварийно състояние. Въпреки това ДАМТН не налага административни санкции, оправдавайки се с "непълна правна уредба".
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Това каза на брифинг заместникът на главния прокурор при Върховна административна прокуратура (ВАП) Ася Петрова.
Нарушителите не са били глобявани, а са издавани нови предписания, допълни тя.
Според Петрова ДАМТН носи огромна вина, защото въпросните предписания не са били обвързани със срок на изпълнение, което на практика прави налагането на санкции почти невъзможно.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
„ВАП възложи чрез председателя на ДАМТН проверка в национален мащаб по отношение на техническото състояние на всички язовирни стени и съоръженията към тях. В хода на проверката бяха констатирани следните негативни тенденции, които за съжаление са актуални и към настоящия момент. Първо, изискванията за безопасна техническа експлоатация не се изпълняват в преобладаващия брой случаи. Конкретно при проверени 4390 язовирни съоръжения, 54,41% от тях са в неизправно, частично работоспособно или неизправно неработоспособно състояние. Второ, констатира се масово неизпълнение на издадените от ДАМТН задължителни предписания. Важно е да уточним, че изпълнението им не е било обвързано от контролния орган със срок“, коментира Петрова, цитирана от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По думите й това на практика изключва възможността за санкциониране на неизпълнение на дадени задължителни предписания.
„Контролният орган е издал нови предписания, отново пропускайки да фиксира изпълнението на тези предписания със съответен срок", допълни тя.
"Четвърто, въпреки констатираните многобройни нарушения на изискванията за технически годно безопасно експлоатиране на язовирните стени, както вече обявих, над 2000 язовирни съоръжения са в технически негодно състояние, 81 язовира са в предаварийно състояние, по-голяма част от съставените актове са след намесата на ВАП“, допълни тя и уточни, че е изключително малък броят на съставените актове за установяване на административно нарушение.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Касае се за бездействие, проявено от компетентният контролен орган – ДАМТН, заяви още Петрова.
По думите й не са предприети принудителни административни мерки. „Като например, извеждане от експлоатация на язовирните съоръжения или преустановяване ползването на язовирни съоръжения, които са в предаварийно състояние или неработоспособно. Разпоредихме допълнителна проверка, която отново възложихме на компетентния орган – ДАМТН, в хода на която да се установят язовирите, които са с най-висока степен на неизправност и същевременно опасни за населението. Резултатите от проверката са обобщени в доклад, който ни е изпратен на 13 март 2017 г. Посочени са 205 язовира с най-висока степен на неизправност и опасни за населението. В доклада е посочено за пореден път, че се касае за масово неизпълнение на дадени задължителни предписания от страна на контролния орган“, обясни Петрова.
По думите й изрично е посочено, че не са наложени принудителни административни мерки. „Посочено е и че такива мерки, въпреки наличието на основание за това, не се налагат „поради непълна правна уредба“, която, поред председателя на ДАМТН, обуславя невъзможност да се наложат такива мерки.
"Считаме, че това становище е неправилно, то не може да бъде споделено, тъй като се касае за регламентирана в Закона за водите компетентност, при това изключителна, на председателя на ДАМТН да налага принудителни административни мерки по отношение на язовирни съоръжения, намиращи се в предаварийно състояние“, допълни тя и уточни, че от прокуратурата считат, че законовата уредба е пределно ясна и регламентирана.
„Броят на съставените актове за установяване на административно нарушение са едва 6. Имам предвид по отношение на тези 205 язовира, които са с най-висока степен на неизправност. По отношение на 129 от тези 205 язовира, сме изправени пред неизпълнение продължително във времето на дадени предписания през последните 2 години за гарантиране на технически безопасно състояние на язовирите. По отношение на това бездействие на компетентния орган, ВАП на 17 март 2017 г. сезира министъра на икономиката за преценка за необходимостта да се възложи на инспектората към МИ проверка на дейността на ДАМТН за контрола върху състоянието на язовирите“, обясни тя и посочи, че министърът на икономиката е възложил такава проверка.
„След забава и нееднократно удължаване на срока на проверката, на 25 октомври 2017 г. във ВАП беше представен доклад, съдържащ констатации за проверката от МИ. За съжаление, в него се споделя схващането, което е застъпено и от ДАМТН, че се касае за непълна правна уредба, която препятства възможността да се налагат принудителни административни мерки“, каза още Ася Петрова.