Единадесет области в България са най-големите „донори“ на работна сила за чужди държави, основно от Европейския съюз. Това показа проучване на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ), представено на сайта на ведомството.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Над 5% от населението на Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково е заминало зад граница през последните 10 години. Предпочитаните държави са основно членки на ЕС. Водещи са Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Австрия, Франция и Чехия.
По-доброто заплащане е основната причина българите да търсят работа в чужбина. Допитването показва, че близо 96% от „трудовите емигранти“ очакват по-високи заплати от тези, които могат да получат у нас. Надяват се също да спестят средства, които да им помогнат в бъдеще. Данните показват още, че тази мотивация не зависи от образование, материално положение и населено място.
В чужбина работят хора на всякаква възраст – от 18 до 55 години. Преобладават активните българи над 30 години. Повече са мъжете, но делът на жените постоянно нараства.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Според изследването, през последните години делът на хората, които заминават зад граница, бележи тенденция на спад. Част от причините са свързани с ограниченията покрай коронавируса и рецесията в Европа в резултат на пандемията и на войната в Украйна.
Проучването на ГИТ е в рамките на трансграничния проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.
Цялото изследване е достъпно ТУК.