Сигналите за нарушения в изборния ден, подадени към Националната кампания “Ти броиш”, надхвърлиха 1 000, това показват данните около час преди края на гласуването в България. По-голямата част от тях (612) бяха подадени посредством мобилното приложение, други 350 по телефона, а останалите над 70 - чрез имейл или Фейсбук съобщения.
Над 120 са доброволците, приемащи сигнали, за да се гарантират честни избори.
Всички сигнали вече са обработени и са изпратени към различните институции, отговорни за нормалното провеждане на изборния ден, а именно ЦИК, РИК, МВР, прокуратурата и други.
В последните часове от изборния ден зачестиха оплакванията от изчерпани или привършващи бюлетини в някои от секциите в чужбина. Такъв беше случаят във Виена (Залцбург) и Германия, за което от “Ти броиш” поискаха съдействие от българските посолства в чужбина.
Инициативата, целяща да предотврати опитите за измами и манипулации при броенето на гласове на парламентарните избори, отчете странни начини за нарушаване на закона - "едни и същи лица се преобличат и гласуват втори път", това написаха от "Ти броиш". Своевременно бяха подадени сигнали към МВР, за да се предотвратят подобни практики.
"В Лондон имаше въвеждане в употреба на черен химикал, което не е позволено от закона. Подобен казус имаше и в Бургас по-рано днес", се казва още в обобщението на нередностите от изборния ден.
Един от основните проблеми остана работата на машините, тъй като техниците не успяха навреме да отстранят всички изникнали повреди в машинното гласуване. Сред най-честите нарушения бяха още липсата на поставени 2 печата на хартиените бюлетини, което прави вота невалиден и недопускането на наблюдатели до броенето на гласовете и коректното им отразяване в протоколите.
На много места в страната членовете на секционните комисии не допускаха застъпниците на вота. Повече подробности, вижте във видеото по-долу.