„Сухопътните войски трябва да се гордеят с постигнатото през 2024 г. Изразявам уважението и адмирациите на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната. Изключително съм доволен от старанието на командването и командира на Сухопътните войски. Имат ясна идея по организационното изграждане, подготовката на щабовете, формированията и офицерите, както и визия за развитието на сержантския корпус, която издига неговата роля и в известен смисъл компенсира некомплекта на офицерския състав. Мисли се комплексно – наред с развитието на основните проекти за модернизация, голям ефект има инициативата на Сухопътните войски по т.нар. малки проекти, които повишават способностите и дават възможност на личния състав да усети грижа и мотивация в ежедневието“. Такава оценка даде началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 22 януари, след като се запозна с Анализа на състоянието и подготовката на Сухопътните войски (СВ) през 2024 година.
Той подчерта, че 2025 година е преломна за трансформацията и развитието на модернизацията на Въоръжените сили. „Специално за СВ предстои доставката на първите машини от основния проект за придобиването на основна бойна техника за батальонните бойни групи. Това е трудна задача, свързана със структурни промени, подготовка на специалисти, доусъвършенстване на визията за развитие, за да може отделяните от държавата средства за отбрана бързо да се превърнат в съвременни отбранителни способности“, посочи адмирал Ефтимов.
Още: Рота от Сухопътни войски със сертификат за участие в Многонационалната бойна група на НАТО
В заседанието участваха командирите на Съвместното командване на силите и видовете въоръжени сили, представители на служба „Военна полиция“, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка, ръководството, началниците на отдели от командването на Сухопътните войски и командирите на военни формирования.
Кои са предизвикателствата пред българската армия?
„Предизвикателствата пред Въоръжените сили на Република България и в частност – Сухопътните войски, са породени не само от скоростно променящите се характер и мащаб на заплахите, но и от обусловените от тях нови изисквания за способности на силите като част от системата за колективна отбрана и сигурност на НАТО и Европейския съюз“, посочи в Анализа командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. „Нашият основен фокус остава изграждането на боеспособни Сухопътни войски, които са в състояние във взаимодействие с останалите компоненти и координирано със съюзните армии да генерират желаните ефекти във всички области на оперативното пространство за възпиране на потенциална агресия и защита териториалната цялост на страната, при необходимост“, отбеляза той.
„Участието в мисии и операции в отговор на кризи; в спасително-евакуационни и неотложни аварийно-възстановителни работи за овладяване на последствия при бедствия, терористични атаки и други рискове за сигурността на българските граждани продължават да бъдат част от приоритетните задачи, за изпълнението на които формированията от Сухопътни войски поддържат готовност. Не можем да не отбележим и активното участие в мероприятията и дейностите в рамките на усилените мерки за бдителност на Алианса. Маневрена рота от състава на Сухопътните войски е част от многонационалната бойна група на НАТО на територията на страната с рамкова държава Италианската република. Това води до надграждане на уменията на личния състав за работа в международна среда, като същевременно допринася за изучаването на нови тактики, техники и процедури и за повишаване нивото на оперативна съвместимост със съюзниците като цяло“ – акцентира генерал-майор Дешков.
Командирът на Сухопътните войски отбеляза, че тясното сътрудничество с щаба на многонационалния корпус „Югоизток“, разположен на територията на Румъния, допринася значително за надграждане на общите способности за осигуряване на колективната сигурност в региона.
Още: Сухопътните войски на България и Италия на съвместно учение (СНИМКА)
Участието на формированията от Сухопътните войски по време на съюзни и международни учения, както и в националните учения с останалите видове въоръжени сили и командвания доведе до оптимизиране на използвания ресурс, подобряване на взаимодействието и оперативната съвместимост и до цялостно повишаване на ефективността на подготовката.
Основен фокус в дейността през изминалата година беше реализацията на проекта на Сухопътните войски – придобиване на основна бойна платформа за 61-ва механизирана бригада. Продължи процеса на модернизация на основния боен танк на Сухопътните войски Т-72. Повишиха се мобилността и защитата на личния състав чрез придобиване на брониран високопроходим автомобил 4х4. Придобиваха се ракетни и артилерийски системи. Инициирани бяха и са в процес на изпълнение редица дейности по придобиване на нови системи за противовъздушна отбрана, индивидуално въоръжение и екипировка, безпилотни летателни системи, прибори за разузнаване, медицинско имущество и др.
Сухопътните войски продължиха да бъдат част от операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и във военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина „Aлтея” (EUFOR ALTHEA).
Основен е приносът на Сухопътните войски и в дейностите по подпомагане на органите на МВР по охрана на държавната граница и пресичане на нелегалната миграция и в този аспект те изиграха активна роля в подпомагане на общите усилия за включване на България в Шенгенското пространство. Със силите и средствата на инженерните формирования се извършиха неотложни ремонтно-възстановителни дейности по прилежащия път на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската държавна граница. Около 2600 военнослужещи участваха през годината при потушаването на огромен брой пожари с дълга продължителност. Формированията за разузнаване и обезвреждане на невзривени боеприпаси бяха активирани повече от 60 пъти, при което унищожиха над 170 боеприпаса. В края на 2024 година военнослужещи от Сухопътните войски участваха и в извършването на оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на безследно изчезнало лице в община Гурково.
Още: Състезание между оператори на дронове ще проведат Сухопътните войски
„Въпреки предизвикателствата, резултатите от изброените по-горе дейности и положителното отношение на обществеността към Сухопътните войски и Българската армия като цяло, ни носи значително професионално удовлетворение; дава ни основание да отчетем годината като ползотворна за Сухопътните войски и ни мотивира още повече за изпълнение на нашия конституционен дълг, поглеждайки напред към 2025 година и новите предизвикателства, които неминуемо ще донесе“, каза в заключение генерал-майор Дешков.