Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: НС прие закон срещу злоупотребите на мобилните оператори

01 март 2013, 11:02 часа • 10490 прочитания

В последните си дни от по-краткия от очакваното мандат Народното събрание се захвана здраво за работа и днес прие на първо четене важни промени в Закона за защита на потребителите (ЗЗП).

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Най-важната промяна е предотвратяване на възможността за злоупотреба от страна на мобилните оператори, които са подновявали или променяли едностранно сключени преди това договори. Поправките в тази част са внесени от Захари Георгиев от Коалиция за България.

С промените, внесени от Иван Вълков от ГЕРБ се урежда проблемът със зачестилите оплаквания от страна на потребители срещу нелоялни търговски практики, прилагани при продажба от разстояние и сключване на договори по телефона. Последният законопроект е на Ваньо Шарков от СК, който предлага промени, свързани със сключването на договори от разстояние. Въвеждат се и санкции за нарушаване на разпоредбите.

Оплакванията бяха много - оказва се, че след обаждания по телефона гражданите се оказваха с неправомерно сключени договори с мобилни оператори, за които, ако пожелаят да ги прекратят, дължат сериозни неустойки, заяви днес при дебатите в НС съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров, предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Хората ни питаха - вие защо толерирате това поведение на операторите, какви мерки ще вземете, продължи синият депутат. И трите законопроекта са в тази посока - без окончателния подпис на гражданина да не се окажеш с договор. Примерно, досега беше - обажда ти се някой по телефона и пита: "Вие харесвате ли нашия оператор, а ти отговаряш - имам добро мнение, интересувам се". След един такъв разговор обаче се оказваш с договор, който е едногодишен или двугодишен, коментира той жалбите на пострадалите от тези практики.

Никой няма право без категоричното съгласие на потребителя да подписва едностранно договор и аз се надявам,че след тези промени този въпрос ще бъде окончателно решен, изрази надежда Мартин Димитров. Законът с поправките ще действа оттук нататък, няма да важи за заварените случаи и това донякъде даде право в кулоарите да се коментира,че тези промени наистина слагат "усмирителна риза" на мобилните оператори, но ужилените си остават ужилени.

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)

Освен промените при договорите с мобилните оператори се предлагат и промени, свързани с дейността на кабелните телевизионни оператори. Различните пакети за потребителите на кабелна телевизия се определят на базата на брой канали, като операторът по всяко време може да променя програмната схема и да заменя едни канали с други, а тези действия нарушават конкуренцията. С тези текстове трябва да се прекрати практиката рекламни съобщения да се излъчват със сила на звука по-голяма от тази на останалата част от предаването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес