Плащането на пенсии и обезщетения ще се спира за до 6 месеца, ако има съмнение за фалшив документ. Ще се прави проверка и ако тя установи, че няма нищо нередно, парите отново ще бъдат отпускани. Тази промяна в Държавното обществено осигуряване прие бюджетната комисия на второ четене, като следващата седмица ще има гласуване на второ четене на бюджета и в пленарна зала. 20 минути стигнаха на депутатите, за да гласуват важните текстове за пенсиите, коментира в. "24 часа".
Ако се установят фалшиви документи, ще се подава сигнал до прокурор и пенсията ще бъде спряна. Изплащането ще се възстановява след приключване на наказателното производство. Сега пенсията може да бъде спряна само след окончателно решение на съда.
Променя се и Наказателният кодекс и всеки, дал фалшив документ за пенсия, е заплашен от затвор от 2 до 8 г. Предвидена е глоба от 1000 до 5000 лв. Досега това се прилагаше само за измами с държавния бюджет.
От 1 януари минималната пенсия да се вдигне от 250 на 300 лв. Така всеки втори пенсионер ще взема минималната пенсия от догодина. С 20% се вдига и таванът, като става 1440 лв.
От 1 юли пък всички останали пенсии се увеличават по швейцарското правило с 5%. По 50 лв. бонус към пенсията ще се получават до края на март.
Пожизнени инвалидни пенсии пък ще се дават само на хората, които са се пенсионирали по общите правила за трета категория. Хората, които имат възрастта, но не и нужните години работа, ще трябва редовно да ходят на ТЕЛК за правото на инвалидна пенсия или добавка.
Максималният осигурителен доход и догодина ще е 3000 лв. Минималното дневно обезщетение за безработица остава 12 лв., а максималното - 74,29 лв. Не се променят и парите през втората година от майчинството - 380 лв. Всички предложения за по-високи пенсии и обезщетия бяха отхвърлени без дебати.
До 60 работни дни неплатен отпуск ще се признават за осигурителен и трудов стаж.
Всички, които са пропуснали 5-годишния срок да прехвърлят в НОИ парите си за втора пенсия, ще могат да го направят от 1 януари до 30 юни 2021 г.