На една чудотворна икона се падат над двайсет самозвани, т.е. такива, за които няма доказани със сигурност събития за изцеляване и разрешаване на проблеми на вярващите. За да бъде обявено едно изображение за способно да лекува и да твори други чудеса, то трябва да бъде обявено за такова от архиерейска комисия. За последен път обаче тя се е събирала през 1971. Това твърди в днешния си брой вестник „Монитор“.
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Не повече от 7 са иконите с доказани възможности, заяви пред екип на вестника проф. Божидар Димитров. Повечето от тях са с изображения на Пресвета Богородица, уточни историкът и добави, че още около 180 образа имат такива претенции. Доказано чудотворни според него са изображения на Богородица Созополската, наречена така, защото се съхранява в созополски храм, Несебърската, Бачковската и Троянската, намиращи се в едноименните манастири, а също и иконата на Богородица в Рилския манастир. В изображението й там са вградени мощи на десетина светци. Бройката се попълва от Рибнишката от Асеновград и тази на свети великомъченик Георги, която се пази в Кремиковския манастир и в нея е вградена частица от мощите му, допълни проф. Димитров.
Оказва се, че и тези свети изображения нямат протокол от комисия, която да освидетелства чудодейната им мощ, но въпреки това те се смятат от вярващите, както и от свещениците в храмовете, в които са изложени за поклонение, за чудодейни, защото има събрани писмени свидетелства за многобройни чудеса.
За да се установи дали една икона е чудотворна, най-напред следва свещеникът, в чийто храм това се е случило, да съобщи на съответния митрополит. След това, ако митрополитът прецени, че има основание иконата да се изследва, свиква епархийска комисия, която да провери случая и да се произнесе дали има основание изображението да се смята за чудотворно. Ако става въпрос за нечувано събитие, извършено без човешка помощ, се свиква и комисия от архиереи, разясни Сливенският митрополит Йоаникий, който е председател на комисията по каноничността в Светия синод. 79-годишният дядо Йоаникий обаче не можа да си спомни кога за последно е била свиквана Архиерейска комисия. За последен път тя се е събирала през 1971 г., малко преди смъртта на патриарх Кирил, казаха от Синодалната палата.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове