Тази година интересът към закупуването на дърва за огрев е по-силен от миналата. Това сочат данните от отчетените продажби до този момент, които са с 14% по-високи в сравнение със същия период на миналата година. Това каза Елена Величкова, главен експерт в отдел „Държавни горски предприятия” в Министерството на земеделието и храните, предаде Фокус.
„Месец август традиционно е най-силен в годината от гледна точка на добива и продажбата на дърва за огрев от държавните гори. Няма притеснение, че ще се създаде дефицит на дърва за огрев. Създадена е добра организация от страна на министерството и горските стопанства. Повишеното търсене се дължи на търсенето за търговия и износ за Гърция и значително по-високото търсене от самите домакинства с оглед на миналата зима, която беше значително по-продължителна”, поясни Величкова.
Тя посочи още, че през последните месеци се констатира повишаване на износа на дърва за огрев. Отчита се малък ръст на цените на дървата за огрев, които се предлагат от държавните горски стопанства, но до края на годината не се очаква поскъпване.
Елена Величкова разясни и трите основни начина, чрез които хората могат да се снабдят с дърва за огрев. Единият начин е когато купувачите сами трябва да добият или организират добива на маркираните за сеч дървета. Това е най-изгодният начин и е насочен към хората в малките населени места. Има обаче ограничение, наложено от закона - купувачите да са жители на населеното място и има лимит до 10 кубически метра за една година за едно домакинство.
Другият начин е когато горските ловни стопанства организират добива и продават вече добити дърва. Дървата са отсечени, разкроени, с дължина един метър, подредени на складове в гората. Цената, която се заплаща е по-ниска. Средните цени зависят от разходите за добив, сеч на дървесината, а те зависят от характеристиките на растенията и терените за добив.
Третият начин е да се закупят готови за потребление дърва, нарязани с дължина от 30 до 50 см. Тези дърва се предлагат от предприемачи, извършващи допълнителни дейности по нацепване и нарязване на дървата и цената им е по-висока. При продажба от склад средните цени на широколистна дървесина са между 32 и 38 лева за един кубичен метър, при иглолистните цената е 24 лева за кубик.
По данни на Изпълнителната агенция по горите през тази година при пожари са изгорели общо 430 плътни кубични метра дървесина, добита и налична на горски склад, на стойност 19 900 лева, като това количество не включва данните от непотушените пожари, където тепърва ще се установяват щетите, каза още Елена Величкова.
Редактор: Ая Косарова