Университетските преподаватели и изследователи, чиито научни разработки са публикувани в авторитетни световни научни списания (като Web of Science и Scopus), ще получават бонуси, с които да бъде стимулирана публикационната им активност. Това предвижда Национална програма на Министерството на образованието и науката с бюджет в размер на 3,5 млн. лв. и обхват на действие до 2024 г., предаде БНР.
Още: Работно време на хипермаркети Kaufland по време на празниците
Още: BILLA отвори 165-я си магазин
България е сред страните с най-ниски нива на публикуване в авторитетни научни списания и затова e необходимо насърчаване на тази дейност посредством целево финансиране, пише в проекта на новата програма. Той е публикуван за обществено обсъждане.
Увеличаването на броя на научните публикации на българските държавни висши училища, индексирани в световните бази данни, е важен елемент за обвързване на научните изследвания с нуждите и ползите за обществото и икономиката, изтъкват от просветното министерство. От там смятат, че увеличаването на публикациите ще се отрази положително върху рейтинга на българските висши училища в международните научни класации, ще повиши видимостта на нашите изследователи, ще доведе до нарастване на броя на международните проекти, в които те участват и ще повиши качеството на висшето образование у нас.
Финансирането на програмата ще се извършва от МОН и държавните висши училища на принципа на споделено финансиране. За първата година от действието на програмата са предвидени до 500 000 лева, а за всяка от следващите три - до 1 000 000 лева.
Още: Държавата вече е санкционирана заради огнището на чума във Велинград
Още: Личната равносметка и прогноза за страната ни: Щастливи ли бяха българите през 2024 година? (СНИМКИ)