Министерството на отбраната пусна нецелесъобразна обществена поръчка, с евентуалното реализиране на която биха били пръснати на вятъра близо 100 млн. лв. от хазната за ремонт на стара руска техника.
Става дума за удължаване на ресурса на 14 щурмови самолета Су-25, които са базирани в авиобаза "Безмер". За никого не е тайна, че разработката на този модел аероплани датира от края на 60-те години на миналия век и въпросните машини не отговарят по никакъв начин на натовските стандарти. Така вместо в тон със съседните ни държави като Гърция и Турция които отдавна разполагат с американски изтребители като F-16, с каквито до края на годината ще се оборудват и румънските ВВС, МО цели да налее по всяка вероятност в ембаргова Русия огромна сума за поддръжката на никому непотребна овехтяла военна техника.
Според документацията към скандалния търг договорът, който следва да бъде сключен след директно договаряне, от МО настояват работата по овехтелите машини, чийто ресурс бил изтекъл преди цяло десетилетие, да се извърши от ОАО "Компания Сухой" или под нейния надзор.
За участие в поръчката пък били допуснати само две компании-руската "Обединена авиостроителна корпорация" - ПАО ОАК и беларуската "Авиоремонтен завд 558", Барановичи. Сумата за ремонта на старите машини пък възлиза на 49.2 млн. лв., но в рамките на 48-те месеца за изпълнение на проекта възложителят имал право да сключи договори, чиято обща стойност да достигне цели 99 млн. лв, пише в днешния си брой Монитор.
Същите тази пари биха могли да отидат за покупката на така необходимите ни съвместими със системите за отбрана на НАТО нови изтребители, поради липсата на каквито за 14 години членство в Алианса България така и не се включи в нито една съвместна мисия, включваща завоюване на въздушно пространство. А защо не и за нови кораби за ВМС или за рестартирания проект за модернизиране на сухопътните войски с покупката на натовски бронирани машини, от каквито пехотата ни отдавна изпитва остра нужда.
Според утвърдения от парламента план за новите изтребители, които със сигурност биха могли да осигурят далеч по-добра от щурмоваците Су-25 поддръжка на сухопътните ни сили от въздух, родните ВВС трябва да се сдобият с общо две ескадрили от по осем самолета. За първата са предвидени 1,8 млрд. лв., които ще се изплащат в рамките на 10 години.
За новата придобивка на ВВС страната ни трябва поиска общо 12 оферти от 7 държави, цели 4 от които са именно за F-16, а други две за F-18. Самият F-16 е най-разпространеният изтребител в света, претърпял е множество модернизации и не случайно Румъния вече закупи пет машини от този модел. Многоцелевият боен самолет е доказал многократно своите възможности във водено на въздушен бой, нанасянето на удари по наземни цели и охраната на въздушно пространство, известно в страните-членки на НАТО още като Air policing.