Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Митничари на протест срещу реформата на Дянков

23 юли 2012, 07:40 часа • 6844 прочитания

Служителите от Централното митническо управление на Агенция "Митници" излизат на протест пред Министерството на финансите в знак на недоволство срещу готвеното преместване на управлението от София в Русе, предаде БГНЕС.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Протестът, който беше насрочен за 19 юли, но поради усложнената ситуация при терористичния атентат на летище "Сарафово", беше отменен за 23 юли. Той е планиран да се проведе в два последователни дни – 23 и 24 юли.

Според митничарите властта действа от позицията на силния, игнорирайки основни демократични принципи като чуваемост, откритост и диалогичност и липсват всякакви компенсаторни механизми за засегнатите служители. Те депозираха вече отворено писмо в Министерски съвет. Основните им искания до премиера са свързани със "стопиране на прибързани, немотивирани промени в нормативната уредба, свързани с преместването на ЦМУ извън столицата, изготвяне на подробна финансова обосновка с оглед изчисляване на точната цена на преместването, както и последващите разходи, свързани с промяната на седалището, подлагане на реална широка обществена дискусия на всички икономически и социални аспекти, свързани с административната реформа".

"Изборът на Русе за ново седалище на ЦМУ е лишен от логични мотиви, имайки предвид, че след 1 януари 2007 г., когато България стана държава член на ЕС, там, както и по цялата северна граница на страната отпадна граничният митнически контрол. Мотивът за "създаване на нови работни места" звучи почти абсурдно, имайки предвид факта, че нови няма да се създават, а ще се заемат налични такива, освободени принудително. Не можем да игнорираме и факта, че от 27-те държави членки на ЕС, единствено две от тях (Германия и Холандия) са локализирали централните си управления извън столицата. Стои и въпросът за човешката и социалната страна на реформата. Местенето на ЦМУ не дава отговор на въпроса какво се случва със семействата на над 400-те служители на ЦМУ", написаха те в писмото си.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Миналата седмица министърът на финансите Симеон Дянков, обаче, беше категоричен, че административната реформа ще продължи. "Ако някои хора решат, че не искат да са митничари, а да са нещо друго, други хора ще дойдат и ще си свършат добре работата", коментира той. "Никой не е роден митничар, както никой не е роден чиновник", убеден е Дянков. Министърът твърди, че в митниците има много работа за тези, които искат да работят, и изтъкна, че на последните обявени конкурси по 100 души са се конкурирали за едно място, каза Симеон Дянков по повод на протестите.

Служителите от Изпълнителна агенция "Морска администрация" в столицата също подкрепят протеста на служителите от Централно митническо управление против преместването. В отворено писмо до председателя на НС, премиера и омбудсмана, изпратено до медиите, те посочват, че с преместването на Агенцията във Варна ще се получи обратен ефект - спиране работата за продължителен период от време, влошаване качеството на дейността и неефективно изразходване на средства от държавния бюджет. Работещите в ИАМА задават въпроса: "Това реформа ли е или прикрит опит за узаконяване на масови уволнения на държавни служители на регионален принцип (само от София) под заплаха за принудително изселване".

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Редактор: Яна Баярова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес