"Подозирам политическа намеса. Не смятам, че постановката, режисирана от Джон Малкович, е проблемът. Сякаш българският народ търси поводи за конфронтация." Това коментира министърът на културата Найден Тодоров.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Той заяви, че постановката "Оръжието и човекът" е играна и в други градове у нас и дори има награда. "Постановката, която в момента се обявява като антибългарска, е играна няколко пъти в България - във Враца, София, Русе, тя дори има и награда за добра режисура. Тоест говорим за един спектакъл, който определено си има своите качества, който е бил представен в България. И тогава това не е било проблем. Смятам, че 14 години не e чак толкова много време, за да се променят толкова много настроенията в българския народ", каза още Тодоров.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Според него вътре има само две реплики, които може да се възприемат особено. "Едната е за това колко се къпем българите, другата - какви библиотеки имаме в къщата си. И това да е проблем? Да си спомним Алеко Константинови и Добри Войников. Смятах, че българите имаме самоирония. Няма проблем хората да не харесват постановката, но е странно, че не са я гледали и има такова напрежение", коментира още той.
Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" срещу премиерата на постановката на Джон Малкович поискаха оставката на директора на театъра. Той излезе при тях, а те започнаха да го блъскат и плюят. Протестиращите заявиха, че постановката на Малкович е "гавра с националните и християнските ценности", а Васил Василев допуска тя да бъде играна на сцената.
Още: Тео Ушев за случващото се пред Народния театър: Бяхме ритани, плювани, удряни с дръжки от знамена
По думите на част от протестиращите театърът е на народа, а "не на един престъпник" и подканиха останалите да влязат вътре. Действието на комедията "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу се развива в България, като по-голямата част от героите са българи. В основата на сюжета е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Сюжетът разказва за семейството на български генерал от войната и случайно нахлулия в него швейцарски войник Блънтчли. Споровете относно текста изникват от описанието на българския дом и култура от онова време - описание, което Съюзът на писателите у нас разкритикува.
Още: Васил Василев: Постановката на Джон Малкович ще се играе само за журналисти (ВИДЕО)