Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиони за туризъм, но не и за култура: Къде отиват парите? (ВИДЕО)

14 февруари 2025, 17:35 часа • 531 прочитания

В днешното издание на "Видимо и невидимо" с рубриката "Изопачената история" по случай професионалния празник на археолозите Кънчо Кожухаров разговаря с проф. Диана Гергова - траколог и дългогодишен изследовател на тракийското наследство у нас за критичното състояние на българското археологическо наследство.

Проф. Гергова представя редица тревожни факти, които показват, че българската археология се намира в състояние на институционална немилост. Например, археолози, проучващи старата столица Велико Търново, не са получили полагащите им се средства за разкопки от Министерството на културата. В резултат, те са били принудени да теглят лични банкови заеми, за да покрият разходите си и да платят на работниците. Подобна ситуация се наблюдава и с редица музеи в страната, които не са получили спечелените от тях средства в размер на 2 милиона лева. Още: Владимир Владимиров за връзката между цените, корупцията и русия (ВИДЕО)

Друг пример, за който разказва проф. Гергова е случаят с пещерата Магурата, където учените са установили сериозни деструктивни процеси върху праисторическите стенописи. Вместо да се вземат мерки за тяхното опазване, Министерството на културата просто е забранило достъпа до пещерата, без реален план за реставрация. Подобна съдба споделят и други знакови обекти като Свещарската гробница, Дядовската селищна могила и Александровската гробница, чиито стенописи са значително повредени, но липсва стратегия за тяхното съхранение.

Гостенката подчертава съществуването на системни проблеми, свързани с управлението на културно-историческото ни наследство. Според нея, държавната администрация е концентрирала прекалено много власт в ръцете на малка група чиновници, които не притежават необходимата компетентност да взимат решения в тази област. Това води до забавяне на проекти, отказ от финансиране и изоставяне на важни археологически обекти на произвола на съдбата.

Друг важен аспект е културният туризъм. Според проф. Гергова, макар да са отпуснати значителни средства за неговото развитие, те често не се насочват към наистина ценните археологически паметници, а към по-изгодни за строителните фирми проекти. Така истински уникалните обекти остават в забвение и без поддръжка.

Проф. Гергова споделя идея, която преди години е предложила - в специално изграден подземен музей да бъде създадена 3D възстановка на потопения тракийски град Севтополис. За съжаление, проектът не е реализиран, а вместо него местните власти развиват инициативи с по-съмнителна стойност. Още: Русия воюва със 100-годишни оръжия, но иска да владее света (ВИДЕО)

Според проф. Гергова основният проблем не е само в липсата на финансиране, а в управлението на културното наследство. Тя призовава за реформа в законодателството, която да върне управлението на археологическите резервати и паметници в ръцете на професионални екипи, а не на некомпетентни чиновници. В противен случай, България рискува да загуби безценни културни богатства, които са част от световното наследство.

Целият разговор гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес