“Четири екипа в Министерството на електронното управление ще проверяват дали техническата спецификация, представена от ЦИК, съответства с машините за гласуване”. Това заяви Атанас Мазнев, заместник-министър на електронното управление, предаде БГНЕС. В министерството се проведе произволно теглене на серийните номера на машините за гласуване, които ще преминат през процес на удостоверяване. Четирите екипа на министерството ще се проверяват функционалността на типа машини - софтуера им, неговата защитеност, електромагнитното излъчване, и др.
Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа
На извънредните парламентарни избори на 2 април ще се гласува с близо 12 хиляди машини.
Първият екип ще проверява достоверността на документацията, и ще бъде ръководен от Марио Миладинов.
Вторият екип ще се проверява нивата на електромагнитните излъчвания на машината, както и дали при гласуването има опасност от установяването на вота на гласувалия извън паравана. Екипът ще се ръководи от Златко Халваджиев.
Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева
Още: Не е шега: Скачат осигуровки за пенсия и здраве
Третият екип ще тества дали машините отговарят на техническата спецификация, а негов ръководител е Георги Бойчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След гафа: Министерство на спорта още не знае как излезе числото 41 в "5 от 35"
ОЩЕ: Изборите на 2 април: защо смениха правилата на играта
Георги Станков ще ръководи четвъртият екип, чиято задача ще бъде сигурността на информацията. “Екипът има задачата да провери всяка възможност за изтичане на информация. Създадени са няколко групи тестове: първата тества хардуера на машините, втората генерацията и функционалността на основната приложна система, третата се занимава със софтуера на системите”, обясни Станков.