Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Масова подкрепа за по-високи глоби за кражба на вода и незнание, че нямаме много питейна вода

09 април 2018, 09:35 часа • 1911 прочитания

Огромно мнозинство от българите - 85,3%, подкрепят заявеното от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) намерение да вдигне 5 пъти глобите за кражба на вода. Това показва проучване на общественото мнение за основните политики на МРРБ, извършено от "Екзакта рисърч груп" сред 1500 българи в 98 населени места през февруари - март 2018 година.

Намерението за по-високи глоби направи лично регионалният министър Николай Нанков. Той визира както потребителите, които не плащат сметки, така и тези, които се присъединяват незаконно към мрежата. Сега санкциите за тези нарушения се изчисляват на база потребеното количество вода в периода на нарушение. За тези, които не плащат и откажат да им бъде монтиран водомер, ще се предвиди възможността да бъдат изключвани от мрежата. За да се обезпечи достъпът им до вода, ще бъдат осигурени алтернативни възможности – чрез обществени водоизточници. Новите санкции ще бъдат разписани в новия Закон за ВиК.

Проблемът с кражбите е от голяма обществена значимост и за потребителите. На въпрос "Кой според Вас е основният проблем на ВиК услугите", 16,7% отговарят, че това са кражбите на вода. Други 22,7% посочват качеството на водата, а 21,8% - уличните течове.

Хората обаче нямат достатъчно информация за ВиК мрежата на България. 92% например не знаят, че общата дължина на тръбите е над 90 000 км или колкото 240 магистрали като "Тракия", които трябва да се поддържат в изправност денонощно 365 дни в годината. Повече от половината от запитаните (54,3%) знаят, че България е много богата на минерални води, но не и на такива, годни за постоянно пиене. В същото време 45,7% от анкетираните не са наясно, че страната ни не е особено богата на питейна вода.

В същото време 41,6% от участниците в допитването не са готови да плащат за вода по-висока цена от сегашната. Други 36,2% са съгласни да приемат поскъпване на услугата, ако се подобри качеството, а 27,7% ще приемат повишение, за да се осигури по-добро пречистване с цел опазване на околната среда. Голям е и процентът на тези (24,1%), които са съгласни да има вдигане на цената, за да няма прекъсване на водоснабдяването.

62,5% от участниците в анкетата са доволни от качеството на обслужването от страна на ВиК операторите. 42,5% от българите оценяват нивото на предоставяните ВиК услуги като добро, 17,9% като много добро, а 5,9% като отлично. 11,1% са недоволни. По отношение на другите показатели 77,7% смятат, че налягането в тръбите е добро, а 17,7% изразяват неодобрение. 59,2% харесват вкуса на водата, а 60,5% са доволни от нейния цвят и мътност.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес