Един мандат от 7 години на главния прокурор се оказва твърде дълъг и то комплексно както за самия ръководител, който е възможно да изчерпи потенциала си, а от друга страна – да формира риск от авторитарност. Това каза в отговор на въпрос кандидатът за председател на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова, която днес Висшият съдебен съвет изслушва преди да я избере.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Мандатите би следвало да бъдат намалени по наша компетентност, уточни Захарова и добави, че е привърженик на идеята за професионално ръководство на всички органи на съдебната власт. Въпросът за разследването на главния прокурор е актуален. По тази тема предстои анализ и работни групи, очаква се доклад на Венецианската комисия и становище на министрите на съвета на ЕС.
Захарова не коментира повече, като обясни, че има запитване към ВСК дали съдия може да разследва главния прокурор. Скоро ще бъде обявен отговорът, каза тя.
При определени обстоятелства и обществено-политически ситуации на поста на главния прокурор може да бъде избиран и човек, който е извън магистратската среда, смята тя.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Спецификата в положенията на тази фигури обуславя по-широк достъп до външни лица от системата на прокуратурата. Във ВКС ще може да бъде утвърден принципът на подобни длъжности да се избират хора с високи професионални качества от съответните състави на магистратските органи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Електронното правосъдие няма алтернатива, но въпросът е как и кога точно, отговори Захарова на друг въпрос. Към настоящия момент ВКС не работи със системата за електронно правосъдие. По-същественият въпрос е доколко ефективното функциониране на тази система и въвеждането й кореспондира с действащото процесуално законодателство.
За вътрешната организация на ВКС, Захарова обясни, че сруктурно съдиите в съда са разпределени в три колегии – наказателна, гражданска и търговска, всяка от които е с обособени отделения. В гражданска колегия е постигнато обособяване на отделенията по материя и конкретно разглеждани дела, а в наказателна и търговска колегия отделенията са обособени, без да има специализация по материя на разглежданите дела. Не е пречка организацията да продължи да съществува, защото обособяването на отделения е обусловено не само от нуждата на специализация в една или друга материя.
Захарова е за запазване на настоящия наличен щат на броя на служителите на ВКС и не иска тяхното намаляване.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)