Пандемията определено промени правилата на играта и всичко стана дигитално. Работещите масово започнаха работа от вкъщи, учениците преминаха на дистанционна форма на обучения, а бизнес събитията придобиха онлайн формат.
Какво ще е бъдещето на бизнеса и масовите събития в следващите години и има ли шанс да се върнем към "старото нормално" или с времето просто ще свикнем с промените? Това са част от въпросите, чиито отговор търсим в разговор с Любомир Атанасов - експерт по дигитални технологии и организатор на едни от най-мащабните събития, свързани с иновации и технологии, под шапката “Digital 4 Bulgaria”.
Историята на тези събития започва преди близо 5 години, през 2016 г., с локална конференция в Пловдив. Тази година тя вече се разраства със 6 събития в сферата на дигиталните технологии в най-големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.
„Много ми се иска да се върнем съм стария си начин на живот, но на база на ръста и развитието на пандемията това не се очертава да е скоро. Трябва да бъдем по-адаптирани и да търсим нови начини, за да се впишем в текущата среда“, това сподели експертът Любомир Атанасов в "Студио Actualno".
"Много бизнеси бяха засегнати от текущото положение на Ковид ситуацията и даже затвориха врати. Нашият събитиен бранш много пострада, хотели, ресторанти също бяха пряко засегнати. Това ще донесе последствия при всички положения.
От друга страна много бизнеси успяха да се развият в дигиталната среда и изнесоха бизнесите в домовете си, така нар. „home office“, като започнаха да правят онлайн срещи. Това създаде нови възможности - срещите стават по-бързо и лесно, защото всичко е на един клик разстояние; спестява се времето от пътуване до работното място, както и наем на офис пространства", категоричен е Любо.
"Това помогна, но не мисля че е решение в дългосрочен план, защото хората сме социални животни и искаме, не искаме, ние имаме нуждата да комуникираме един с друг физически. Това започва да се натрупва и рефлектира вкъщи, в отношенията със семейството - получава се напрежение между децата, които са на онлайн обучение и родителите, които трябва да ги контролират и едновременно с това да работят пред компютъра. Това няма как да не доведе последствия след себе си и е основният минус в създалата се ситуация с пандемията", допълва той.
Любомир Атанасов разказва за успешния модел за комбиниране на онлайн и присъствени събития в областта на иновациите, бизнеса и дигиталните технологии, както и за световните дигитални седмици, посветени на различните континенти. Подробностите, вижте във видеото.
Интервю на Габриела Андреева