Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лоша инфрастуктура, мръсни улици, бездомни кучета: Какви най-често са оплакванията към кметствата?

12 април 2021, 00:29 часа • 6431 прочитания

Хората масово се жалят в общинските инспекторати от лоша инфраструктура и непочистени улици. Това сочи справка на „Монитор“ за 2020 г. От нея се разбира, че на ден някои общини обработват десетки сигнали.

В София за изминалата година са постъпили и обработени 30 566 сигнала. Те са насочвани за проверка към районните инспекторати или компетентните експерти. Най-много от тях са свързани с чистотата и управлението на отпадъците – 21 051. След тях се нареждат сигналите за техническа инфраструктура – „Софийска вода“, „Топлофикация“, експлоатационните дружества. Оплакванията от паркиране в тревните площи са 1213, след тях са от екология и зелени системи – 1045. От транспортната инфраструктура оплакванията достигат 969. Най-малко хора са подавали сигнали от рекламната дейност в града – 56.

По сметката на Столичния инспекторат от такси и санкции са постъпили 8,2 млн. лв. Тук се наблюдава спад с 400 000 лв. в сравнение с 2019 г. София е прибрала 1,2 млн. лв. от такси за ползване на територии общинска собственост за „Търговия на открито; разполагане на подвижни съоръжения пред стационарен търговски обект; подиуми; при провеждане на спортни, културни и други индивидуални и масови прояви на открито“. 1,9 млн. лв. са таксите в дирекция „Управление и анализ на трафика“ за заемане на тротоари и улични платна от строителни обекти. 366 хил. лв. са глобите на фирмите изпълнители на дейностите по лятното и зимното почистване. Инспекторатът е успял да спести 3,4 млн. лв. от отказаните за обработване площи по зимно почистване.

Пловдивчани се жалят в Общинския инспекторат най-често заради замърсявания, съобщава за “Монитор” шефът на общинското ФБР Борислав Димов. Той уточнява, че най-много са сигналите за нерегламентирано изхвърляне на боклуци, както и за изгаряне на отпадъци. Не са малко и жалбите срещу строителни фирми заради шума, който вдигат в часове, отредени за почивка. След шума от строителните обекти се нареждат сигналите, че работници на различни доставчици на услуги прокопават улици и тротоари. Не са малко и сигналите за сложени пред търговски обекти реклами без разрешителни. Напоследък са зачестили и жалбите за разхождане на кучета в градинки и паркове и за хранене на улични котки на нерегламентирани места. В община Пловдив има лицензирани зоодоброволци, които имат правото на определени места и при спазване на хигиена да хранят бездомни котки. Когато граждани се натъкнат на мръсотия край блоковете си заради безразборно хранене на четирикраките, обикновено подават сигнали в Общинския инспекторат.

В Хасково жалбите са за лошо улично осветление, бездомни кучета в града, течове от остарялата ВиК мрежа, лоша асфалтова настилка и дупки по улици и общински пътища в селата. „За да решим генерално проблема с уличното осветление, спечелихме сериозен проект по норвежкия финансов механизъм за 810 000 лева“, съобщиха от кметството. Само преди дни кметът на община Хасково Станислав Дечев и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков подписаха вчера договора за „Рехабилитация и модернизация на система за улично осветление“. С този договор Хасково получава безвъзмездно близо 810 хиляди лева за изграждане на икономично и модерно улично осветление в кв. Болярово и селата Гарваново, Въгларово и Клокотница.

Кюстендилци най-често подават жалби до общината за незаконно строителство, неправомерни ремонти и агресивни кучета, посочва справка на администрацията. Недоволство сред местните предизвиква и отглеждането на едър и дребен добитък – крави, овце и кози, както и опасните дървета. През миналата 2020 година постъпилите жалби в кметската администрация са 230, а само от началото на годината тяхната бройка е 75. По-интересните и запомнящи се са предизвикани от съседски войни. Една от тях е за поставена тоалетна чиния на етажа в общия вход на жилищна сграда, друга пък е срещу комшия, отглеждащ птици в апартамента си. Недоволство е предизвикало и пръскане с хербициди, както и горене на отпадъци в жилище. На всеки един от сигналите общинската администрация е направила съответната проверка и са предприети мерки по законосъобразност.

В Община Велико Търново от 2015 г. общински инспекторат няма. Сигналите и жалбите си гражданите изпращат в дирекция „Строителство и устройство на територията”, като най-честите сигнали, които се подават, са свързани с неуредици по инфраструктурата: дупки по улиците, липса на тротоарни плочки, некачествени ремонти. Във връзка с това в общината действа Звено за аварийни ремонти, което след получаването на съответния сигнал се задейства и вместо да се губи време в обявяването на поръчка и избор на фирма, която да извърши съответния инфраструктурен ремонт, работата по ремонтните дейности се поема от служителите в това общинско звено.

На телефоните на инспекторите в община Шумен преобладават обажданията на граждани за изоставени и неизползвани автомобили. Според пресаташето на кметството Роза Енчева случаите на такива сигнали зачестили в началото на годината, когато общинската администрация предупреди жителите, че във връзка с изменения в Наредбата за излезли от употреба моторни превозни средства е съкратен срокът за премахване на изоставени автомобили, които се намират върху имот – държавна или общинска собственост. На второ място са оплакванията за липсващо или повредено улично осветление с искане за възстановяване на светлината. Третата група жалби са за неправилно паркиране, но тях общината ги препраща към полицията. След тях са обажданията за замърсяване на общински терени, за изхвърляне на боклуци и нерегламентирани сметища.

Освен от изоставени автомобили, незаконни гаражи, дупки и боклуци по улиците русенци напоследък се жалят и от кораби замърсители на въздуха. „Сигурен съм, че кметът в качеството си на пазител на чистия въздух в Русе може да предприеме инициатива и да се справи с този проблем. Като за начало видеонаблюдение, за да е ясно кои кораби замърсяват. След което да им се прегледа документацията и да се установи какъв проблем имат. Тези кораби, които не отговарят на законовите изисквания, да се спрат до установяване на неизправностите им“, предлага гражданин екоактивист.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес