За възможност да назначават електронно направления, включително PCR-тестове настояват личните лекари. Иначе кабинетите им ще се превърнат в развъдник на COVID-19. Това заяви в ефира на bTV председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов.
Личните лекари работят при изключително висок риск и сами си осигуряват личните предпазни средства, получили са досега само по две маски и не получават нито материални, нито синдикални средства, посочи Миндов. натискът при тях е голям - от деца, връщани от училище за една хрема, възрастни и хронично болни за попълване на рецептурни книжки, детски консултации и т.н.
Трябва по някакъв начин да се раздели потока – за детска консултация, или за попълване на документи... Хората трябва да знаят, че когато имат някакви симптоми могат да увредят хората в чакалнята, лекаря също.., отбеляза д-р Миндов.
"Кабинетите ще бъдат развъдник на инфекцията, включително ще унищожи личните лекари физически", алармира той.
Тестовете трябва да са по критерии – кой и ще ги назначава, категоричен е Миндов и съобщи, че държавата трябва да ги определи.
Той подчерта, че личните лекари искат тези тестове да могат да ги назначават електронно, за да минимизират риска.
Има хора, които се обаждат, има хора, които се самоизолират и дори не идват, разказа той.
Ако си болен, ти си в момента една бомба и в периметър от 2 метра за 15 минути всички могат да умрат, добави Миндов. "Ако при мен има една проба, всичко в радиус от 2 метра около нея за 15 минути може да бъде заразено", посочи той.
Хората без маски застрашават околните, подчерта лекарят и възрази на ширещото се мнение, че коронавирусът не убива. "Но има над 1 млн. починали. За България броят на заразените е 25 000, имаме 800 починали и процентът на заразяване е 2.7% - точно, както в световен план, посочи д-р Миндов.
Елктронната система COVID е готова и може да се прилага в цяла България, когато се определят критериите от държавата, каза д-р Миндов.
"Не искаме 1000 лева, искаме да ни се плаща за конкретна работа и я вършим", увери той.
Д-р Миндов представи статистика за последните 41 седмици са установени 100 случая остри заразни болести, срещу 1041 случая в същия период на миналата година.. "10 пъти имаме намаляване, значи мерките работят", коментира той. "Това е сезонът на хепатита, а имаме само един случай в София", изтъкна още докторът. Според него, ако ги нямаше ограничителните мерки, сега щяхме да сме като в Чехия.