Преди дни беше оповестено американско проучване, което свърза различията в скоростта на разпространение и смъртността от COVID-19 в различни страни по света с това доколко масово е поставяна ваксината БЦЖ срещу туберкулоза. Според учените, държавите, в които тя не се прилага широко, като Италия, Нидерландия и САЩ, са по-тежко засегнати от коронавируса.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Ваксината може да е потенциално оръжие в борбата срещу смъртоносния коронавирус според проучването, публикувано от екип изследователи от Нюйорския технологичен институт (NYIT), ръководен от Гонзало Отазу, доктор по биомедицина. „Изненадахме се, когато установихме, че разпространението на заразата е различно. В Италия смъртността е плашещо висока за разлика, например, от Япония, където смъртните случаи са в пъти по-малко. Живях пет години в страната и знам, че в Япония БЦЖ ваксината срещу туберкулоза е задължителна. Италия, САЩ и Испания не са ваксинирали населението и там смъртните случаи са много“, заяви пред Нова телевизия д-р Отазу. Според него ваксината не предпазва само от туберкулоза, но и от респираторни болести като цяло.
„В България населението е около 6,9 милиона души, а броят на починалите е само 10. Ако, например, в Италия имаше толкова ниска смъртност, то починалите щяха да бъдат около 100, което е с над 100 пъти по-малко от сега регистрираните там“, допълва д-р Отазу. В екипа му е и българката Виолета Руменова, която учи, живее и работи от години отвъд океана. За нея работата е истинско призвание. „Пожелавам на българите здраве и силен дух“, казва тя пред Нова. В България БЦЖ започва да се използва през 1928 г. и огромна част от населението е ваксинирано.
„Това, че ваксината предпазва от заболяване и тежко протичане на коронавирус към момента е една хипотеза. Тя може да е вярна, но може и да не е. За момента тя е хипотеза, който предстои да бъде изследвана“. Това заяви в студиото на „Лице в лице“ по БТВ д-р Александър Симидчиев – пулмолог, началник отделение по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„Хубавото в този случай е, че една много голяма част от българското общество е ваксинирана с БЦЖ. Тя е една от задължителните ваксини, с която при раждането се ваксинират всички, а след това и на 7 и 11-годишна възраст. В този смисъл ние сме от страната на евентуално по-малко засегнатите, това е добрата новина“, допълни д-р Симидчиев, който е част от съвета към правителството в борбата с коронавируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*