Приключва първият етап от превръщането на бежанския център в Пъстрогор от отворен в затворен тип. Така държавата ще си осигури място, където да бъдат настанявани съмнителните чужденци. В същото време мигрантският натиск по границата все още е нисък и засега няма опасност да свършат местата за настаняване.
На този етап центровете са пълни около 60% и в тях има около 3100 чужденци. Една от мерките, които се взимат за осигуряване на допълнителен капацитет и осигуряване на този, който има в момента, е превръщането на центъра в Пъстрогор от отворен в затворен тип. В лагера вървят усилено строителни дейности, оградата се вдига на 4 метра, подсилва се видеонаблюдението и охраната на самия центъра.
Двойната ограда ще гарантира липсата на движение навън и вътре към бежанския център. Нейното строителство започна преди малко повече от месец, преддае Нова тв.
„В момента сме в завършването на първия етап от това преустройство, който включва изграждането на това преградно съоръжение, което виждате, съответно с допълнително подсилване на външното видео наблюдение, подсилване на електроосветлението, също изграждане на допълнителни наблюдателни постове”, обяснява Спасимир Петров, директор на центъра в Пъстрогор.
До превръщането на Пъстрогор в същински затвор обаче има още време.
Вторият етап включва вътрешни прегради, засилено видеонаблюдение и решетки на всички прозорци в центъра.
„Тука ще бъдат настанявани съответно лица, които има информация, че заплашват националната сигурност или са нарушили обществения ред или пък такива, за които не е извършена необходимата идентификация”, коментира Спасимир Петров, директор на центъра в Пъстрогор.
В момента в центъра в Пъстрогор има едва близо 70 бежанци при капацитет 300. Общо в центровете на агенцията са настанени малко над 3100 души.
Сравнително слаб е и натискът по границите. От началото на годината задържаните нелегални имигранти са под 200, предимно от Сирия, Афганистан, Ирак и Пакистан.
„Ако границата е отворена, ще дойдат страшно много хора, но като е затворена, вероятно няма да са много”, на мнение е афганистанецът Артур Шейзат.
По-слаб поток въпреки затоплянето наблюдават и хората в граничните села, които приемат добре идеята центърът в Пъстрогор да се превърне в затвор.
„Непознати хора са, знаеш ли му акъла. Бяхме сели лук. През оградата ровят, тук ябълки. Посягат през мрежата и е неприятно. Да са си затворени там, да имат режим там”, коментира Петър Желев от с. Пъстрогор.
Голяма част от бежанците, които ще бъдат настанявани в Пъсторгор след превръщането му от отворен в затворен тип център, са такива, които ще бъдат връщани в страните им. През последните два месеца от България са изведени над 700 чужденци.