Канадският комитет, натоварен с изследване на последиците от евентуален добив на шистов газ в Квебек, затвори вратата за използване на метода "хидравлично разбиване" за най-малко една година, дори за научни изследвания, предаде БГНЕС.
При създаването на този комитет за стратегическо развитие на средата и шистовия газ през 2011 г. беше договорено, че нови сондажи за газ могат да се правят с научна цел. Предприемачите трябваше да отправят молба до комитета, който можеше да даде препоръки на Министерството на околната среда на Квебек да разреши изследване и добив на значителните залежи в долината Сен Лорен.
"Комитетът няма да препоръча на министъра да разрешава проекти за хидравлично разбиване, насочени към изследване или добив на шистов газ, докато не се получат повече знания. Оттук и отлагането на финалния доклад за есента на 2013 година", се казва в съобщение на комитета.
Констатира се, че икономическият и социалният контекст не е подходящ за реализирането на дейности по сондиране от индустрията, свързана с шистовия газ.
Експлоатацията на залежите на шистов газ в скалните формации богати на хидрокарбонати се сблъсква със силна опозиция в Квебек, въпреки обещанията за значителни печалби от индустрията.
Методът хидравлично разбиване, при който в земните недра се инжектира под огромно налягане голямо количество вода с химикали и пясък, за да се освободи хванатият в скалната прегръдка газ, е обвиняван от еколозите, че замърсява и подпочвените води, и въздуха.
Франция беше първата страна, която забрани със закон хидравличното разбиване – единственият засега начин за добив на този газ, но текстът на закона разрешава научни дейности.
Припомняме, че в България действа мораториум върху цялостното използването на метода.