Три текста от Закона за социалните услуги противоречат на Конституцията, реши Конституционният съд. Според решението разпоредбите "дават широки права на доставчиците да посещават и да получават лична информация за обслужваните лица и ограничават правата на родителите в случаите на ползване на социални услуги от непълнолетни лица".
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Решенията на Конституционния съд не могат да бъдат коментирани, те ще бъдат изпълнени, коментира темата пред журналисти в Министерския съвет социалният министър Деница Сачева.
Утре предстои да се разглеждат в комисията по труда и социалната политика предложения, които са внесени от ГЕРБ и Обединени патриоти по отношение на Закона за социалните услуги. Решенията на Конституционния съд също ще бъдат взети предвид, допълни Сачева.
Припомняме, че в началото на март БСП внесе жалба в Конституционния съд, за да се произнесе той противоречи ли на Конституцията Законът за социалните услуги.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Левица иска произнасяне от Конституционния съд за целия закон, тъй като текстовете са предизвикали разнопосочни мнения в обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
"През март 2019 г. беше обнародван Законът за социалните услуги. Негови текстове породиха много напрежение в българското общество и страхове за българските семейства, за децата. Имаше и протести. Тогава поехме ангажимент, който днес изпълняваме. Внасяме Закона за социалните услуги в Конституционния съд с 38 страници аргументи", обясни тогава соцлидерката Корнелия Нинова.
Влизането в сила на закона бе отложено за 1 юли 2020 г. именно заради протестите. Заради това социалният министър Деница Сачева проведе редица срещи за разясняване на закона и туширане на напрежението.
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
Чл. 81, ал. 1: Основата на текста е, че "при изготвянето на индивидуалната оценка на потребностите и на индивидуалния план за подкрепа доставчикът на социалната услуга може да иска информация, съдействие и становища от държавни органи, общината, личния лекар на лицето, семейството и близките на лицето, лечебни заведения, институции в системата на предучилищното и училищното образование и други институции и доставчици на социални услуги, като те са длъжни да ги предоставят в рамките на срока, определен от доставчика".
Чл. 87: Според него, когато дете е поискало подкрепа от доставчик на социална услуга, той е длъжен да информира и да консултира детето с изключение на случаите на искане за ползване на резидентна грижа. А ако то е под 14-годишна възраст или в риск, доставчикът незабавно уведомява дирекция "Социално подпомагане". Освен това "със съгласието на детето уведомява неговите родители".
Lex.bg отбелязва и, че с решението се отменят и две контролни правомощия на новата Агенция за качеството на социалните услуги - чл. 116, ал. 1 т. 1 и т. 7 ЗСУ. Те са служителите ѝ да посещават лицата, които ползват социални услуги в домашна среда и да получават пряко от лицата, ползващи социални услуги, необходимата информация.