От следващия вторник Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) може да спре работа, няма и да се прави прогноза за времето. Причината - липса на ръководство в Института. От БАН заявиха по-рано, че търсят заместник на вече бившия директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов.
През последните месеци системно нямаше финансови средства, на няколко пъти те бяха осигурени от МОН, което помогна да не спираме работата си. Но в момента ситуацията е свързана с юридически казус - няма кой да разписва документите и ние не можем да извършваме нито плащания, нито експертизи, обясни синоптикът Орлин Георгиев в ефира на БНТ.
Част от нашите имоти действително се водят към БАН, но те са направени с държавни средства. Освен това, те са дадени като активи и пасиви на структури на НИМХ преди да влезе в БАН, заяви синоптикът по темата за материалната база на Института.
"Законът за БАН казва, че имоти може да се трансформират или чрез решение на Общото събрание, или чрез законодателни промени. Което значи, че законодателната власт трябва да се намеси. Ние не искаме нищо в повече, искаме тези имоти, на които си вършим работата", каза Георгиев.
По думите на му НИМХ е на последно място по заплати, а учените в структурата извършват специфична дейност, тъй като имат различно отношение на ниво научен и технически персонал, в сравнение с останалите звена към БАН.
Проблем с нормалното изпълняване на работните си задължения имат и синоптиците от клона на НИМХ във Варна, заяви Вяра Рафайлова, ръководител сектор "Прогнози" в Института в морската столица.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски поясни, че е поканил общото събрание на учените в НИМХ да направи и други предложения за човек, който да е от техните среди. Акад. Ревалски посочи, че ще се предостави безвъзмездно материалната база на НИМХ, като изрази убеденост, че Общото събрание ще гласува за това.
Снимка: Архив