В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря Кристина Христова - председател на Коалицията за медийна грамотност.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Кристина Христова споделя, че в България основно неправителствени организации работят по темата за ограмотяване и създаване на основни умения у хората в онлайн средата. Тя изразява съжаление, че постигнатите успехи са добри, но недостатъчни. За подобряване на медийната грамотност е нужно да се работи заедно с държавните институции и местните власти.
Тя споделя, че в училищата медийната грамотност е засегната само частично и повърхностно в рамките на часовете по гражданско образование в горните класове. „Имаше промени в самите образователни програми, които правят по-интегрирано обучение и преходи между отделни предмети. За жалост обаче за да бъде тази промяна не на хартия, на закон, на стратегии, а въведена в реалната работа е необходима много силна работа с учителите, където е основният проблем, за качествена подготовка на учителите в цялата страна.“ Още: Николай Василев: Да направим така, че македонският идентитет да работи за, а не против интересите на България (ВИДЕО)
„Учителите, с които сме работили ни докладват много добри резултати, правят обратна връзка с учениците и казват, че учениците предпочитат да работят по този начин, защото всъщност това, което ние предлагаме не е учене на конкретен предмет, а интегриране на уменията по медийна грамотност през всеки предмет, т.е. независимо дали ще се преподава история, български или география, начинът, по който учителят преподава е чрез въвличане активно на ученици с уменията им те сами да намират и да анализират информацията в интернет, защото ние отдавна трябваше да се откажем от идеята, че може в една хартиена книга да натрупаме едно знание и това знание автоматично да се „излее“ в главите на учениците. Те са толкова вече погълнати от информацията в интернет, че фокусът на образованието трябва да се промени, да се изграждат умения на тези деца да се справят с информация, да я намират, да знаят как да намират достоверна информация и как да различават тази, която е манипулативна или подвеждаща, т.е. учителят трябва да бъде като ментор и наставник на учениците.“
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„Уменията за проверка на фактите трябва да станат базови умения, т.е. всеки един човек да може сам да си проверява фактите, а самите проверители на фактите да бъдат като една лаборатория за създаване на нови инструменти, нови методи, да насочват, да дават инструментите, които да отиват вече към медиите и към образователната система, така че журналистите сами ежедневно да бъдат улеснени в проверката на фактите и това да бъде както в масовите медии, така и самите хора да могат да го ползват в ежедневието си.“, споделя своята бъдеща цел и мисия Кристина Христова. Още: Йордан Божилов: Интересът на Европа е САЩ да продължи да има ангажимент към сигурността на европейския континент (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
За медийната грамотност основна роля играят медиите. Кристина Христова споделя, че чрез работата си медиите трябва да покажат прозрачност в техните разследвания, как са достигнали до фактите и да акцентират върху тях. Това трябва да е разпознаваем модел на работа на качествената, професионалната журналистика. По този начин хората ще могат да различат мнение от факт. В момента много често се използва това, че когато хората нямат достатъчно познание по някаква тема, те предпочитат да чуят смляна информацията. За съжаление често тази информация е нечие собствено мнение и не е подкрепена с факти.
Целият разговор на Калин Манолов с Кристина Христова гледайте във видеото.