Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) призова изпълнителната и законодателната власт за бързи действия, с които страната ни да бъде приета в Шенген. От КРИБ с председател Кирил Домусчиев написаха отворено писмо, адресирано до президента Румен Радев, премиера Гълъб Донев, министрите на правосъдието, външните и вътрешните работи, както и до парламентарните групи.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
"Обръщаме се към изпълнителната и законодателната власт в България, към политическите партии и към обществеността, за да заявим категорично, че влизането на България в Шенген не следва да се отлага за пореден път. Трябва да се предприемат изключително решителни действия в оставащите дни и часове, за да бъдем приети в шенгенското пространство. Всяко ново отлагане е пагубно за българския бизнес и нанася не само огромни щети върху индустрията и икономиката ни, а влияе и върху целия обществен интерес на българските граждани", пишат от КРИБ.
Те посочват, че България отдавна е изпълнила всички условия за приемането ни в Шенген, но "въпросът от технически се превръща в политически". "Като представители на национално отговорния български бизнес смятаме, че влизането на България в Шенген е национална цел, която стои над партийните интереси. Считаме, че страната ни губи с всеки изминал ден възможностите за подобряване на инвестиционния климат и за привличане на инвестиции. Целият бизнес иска да се развива без транспортни формалности и усложнения и очаква да ползва икономическите облекчения от премахването на границите", гласи още позицията им.
"Дотук сме направили всичко необходимо, но трябва в оставащите дни и часове да се предприемат още по-решителни действия. Напомняме на българската дипломация, че основните канали за въздействие, които са използвани досега, очевидно не работят. Нека да се обърнем към добрите практики от вековете, които включват техники като посредничеството, добрите услуги, и ако те не сработят, естествено е да се прибегне към института на реципрочността, който включва приемането дори и на драстични ответни мерки към тези, които поставят България години наред в дискриминационно положение. Това особено се отнася за страни членки на ЕС с доказан двойствено дискриминационен подход към страната ни. Нека да наложим нашата позиция, че опазването на външните граници на Европейския съюз е обща отговорност на страните членки", пишат от КРИБ.
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
От Конфедерацията са убедени, че ще бъде "абсолютна несправедливост", ако не бъде приета страната ни в Шенген.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Припомняме, че Нидерландия прие резолюция против приемането ни в Шенгенското пространство, а след това и Австрия ни каза "не". Очаква се същото да гласува и Швеция. Европейската комисия и евродепутатите няколко пъти призовават България, Румъния и Хърватия да станат членки, но това зависи от единодушието на всички страни в ЕС.