"Тежкото отравяне на медийната среда в България, до което доведе комбинацията от монополизирана издателска и разпространителска дейност, предизвика пълен колакс на регионалната журналистика." До този извод е стигнал разследващият журналист Спас Спасов, който работи повече от 15 години като кореспондент за "Капитал" и "Дневник" във Варна.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Той разкри редица примери за различни нарушения на лица и групи, представляващи местната власт, които в даден момент са прикривани, заради зависимата и корумпирана медийна среда.
Първият пример, който той посочи, е от Варна.
"В момента правителството се опитва да използва местната администрация във Варна като подставено лице, през което да даде на Георги Гергов 43 милиона лева за открит паркинг в центъра на града. От този факт не произтича дори квартална свада във Варна, камо ли сериозна медийна реакция. Отговорът защо това се случва е корумпираната медийна среда", заяви Спасов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според анализ на Асоциацията на европейските журналисти, един от най-разпространените методи за влияние в регионалната преса са договорите за т.нар. информационно обслужване, които медиите сключват с общинските администрации. На практика става дума за официализирани договорки за продажба на аудитория срещу гаранции за оцеляване на медиите във вътрешността на страната. В най-неприкрития си вариант договорите включват клаузи за опазване на добрия имидж на местните администрации.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"Деформацията на медийната среда води до безконтролно упражняване на местната власт, до корупционни практики при възлагането на обществени поръчки, откровените до наглост конфликти на интереси и неприкритото срастване на властта по места със структурите на сивия сектор в бизнеса. В още по-безскрупулния си вариант и директно с огранизираната престъпност", твърди Спасов като даде няколко примера в тази посока.
"В Смолян, за да бъде спечелена обществена поръчка за доставка на пелети от родителите на Делян Добрев, беше създадена цяла схема за възлагане на обществена поръчка, специално за тях. Това стана известно благодарение на една-единствена медия, нефинансирана от местната администрация.
Във Варна единият от заместник-кметовете се оказа, че е включен в списъците като социално слаб, нуждаещ се от жилище, за да си купи апартамент на данъчна оценка.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Отново във Варна, семейство Данови - баща и син, бяха членове на общинския съвет и то в продължение на два мандата. Разбра се, че докато са били в общинския съвет, са се занимавали с пране на пари, организиране на престъпна група, сводничество и склоняване към проституция. Бяха осъдени за това в края на мандата, когато нещата станаха невъзможни за прикриване."
До всичко това води развалената медийна среда, категоричен е Спасов. Той разказа още за разследване, което прави за "Дневник" преди 2 години, което показа, че 10 произволно избрани български общини са похарчили за период от 3 години, в периода 2013-2015 г. близо 3 милиона лева за купуването на влияние в местни медии.
"С тези пари са били купени 90% от медиите по места. От данните които събрах тогава, се оказа, че голяма част от парите са били изсипвани за радио и телевизионни предавания с напълно контролирано съдържание. На първите три места се оказаха Бургас, Варна и Монтана. В Търговище, кметът на града сключва еднолично договори, като определя на кои медии да плаща, колко да плати и за какви услуги да го направи."
В следствие на корупцията, качеството на регионалната журналистика става много ниско, заяви още журналистът.
"След проучване на медийната среда, препоръките на самите журналисти са осигураване на професионална и правна помощ за журналистите по места, организиррането на обучиения на регионално ниво и подкрепата за разследващата журналистика от националните медии, каквато към момента липсва," завърши той.