В Катар днес започва конференцията на ООН за климата, съобщава германският в. „Вестдойче цайтунг”.
През идните дни 193 държави ще разгледат на масата за преговори предимно два въпроса - планирането на втория период на действие на Протокола от Киото от 2013 г., както и на глобалния договор за защита на климата.
До 2020 г. страни като САЩ и Китай трябва да зададат ясни цели за запазване на климата. С оглед на опасното глобално затопляне обещанията на страните за съкращаването на въглеродните емисии са особено противоречиви.
Пред декември изтича първата фаза от Протокола от Киото. Досега това е първият договор, който задава конкретни цели за запазване на климата. Но не всички държави са се включили в залагането на цели. Замърсители на климата като САЩ и Китай досега не са поели конкретни ангажименти за намаляване на емисиите на вредни парникови газове.
За да няма пролука в програмата, ЕС и още десет държави искат да се погрижат за втора осемгодишна фаза на Протокола от Киото към планирания договор за климата. При това ЕС изисква от страни като САЩ и Китай допълнителни обещания за по-голяма грижа за климата за периода до 2020 г.
Ще има борба и за финансови средства - от 2020 г. нататък страните, които са особено засегнати от климатичните изменения, ще получат парична помощ от 100 млрд. долара.
Преди три години аналогична конференция в Дания приключи с провал. Страните не успяха да преодолеят разногласията си и да създадат дългоочаквания нов глобален договор за климата. Този път от това дали ще се доверят една на друга развитите и развиващите се страни, ще зависят редица по-малко гръмки, но не по-маловажни точки от дневния ред.
Редактор: Десислава Ушатова