От Асоциацията на концесионерите на плажове са изпратили писмо до три министерства с предложения за промени в Нормативната уредба за водно спасяване, които да решат проблема с недостига на спасители на плажовете по българското Черноморие.
Още: "Само куршум може да ме спре. Убийството й е публична екзекуция": Бащата на Сияна с нова изповед
Още: Какво ще е времето за абитуриентските балове? Говори климатолог
"Нашето предложение е студентите от НСА по плувни спортове да бъдат обучавани в академията за водни спасители и след като положат успешно изпит да могат да работят на плажа, като месеците работа по морето им се признава трудов стаж“, заяви за БГНЕС концесионерът на плаж Крайморие Николай Димитров, представител на Асоциацията на концесионерите на плажове.
Старши спасителят Васил Алексиев, който е ръководител екип „Бедствия, аварии и кризисни ситуации” към БЧК Бургас обясни, че младежите и девойките, които тази година са преминали курсовете за водни спасители предпочитат работа на басейни, а не на море. Голяма част от тях си намират и работа в чужбина.
„Идеята във водното спасяване да се включат студенти по водни спортове, ватерполисти и други плувци е добра, но като спасители могат да се включат тези студенти, които нямат участия в различни състезания и отбори. Затова трябва да се разговаря с ръководството на НСА, да се обсъди тази идея”, коментира Алексиев.
Още: Имени дни през май 2025 г.
Още: Локални валежи и ниски температури сутрин: Прогнозата за времето с Николай Василковски
От Асоциацията на концесионерите на плажове предлагат и промени за изискванията за медицински служители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синоптик обясни защо се изсипа толкова дъжд в Северозападна България
Още: След бедствието в Северозападна България: Започва оглед и описване на щатите
„Другата наредба касае Министерството на здравеопазването. Ние предлагаме студентите по медицина, завършили втори курс да могат да карат стажа си на плажовете, освен по болничните заведения, като работата на море също им се признава за стаж”, заяви Николай Димитров.
По думите на представителя на Асоциацията на концесионерите тази година сезонът на 1 юни е открит с недостиг на спасители по плажовете и медицинско обслужване.
ОЩЕ: Спасителите у нас са 20 000, но много от тях работят в чужбина
Още: Прогноза за времето - 28 април 2025 г. (понеделник)
Още: Най-важните новини за деня, 27 април 2025 г.