Коминочистачите са затрупани от работа. Сега е пикът на почистването на комините и подготовката им за новия отоплителен сезон.
Още: Метеоролози от НИМХ: Снегът продължава, но на Цветница ни очаква топло време
Още: Слънчев бряг с летящ старт: 35% повече немски туристи с ранни записвания за летния сезон
Почистването на саждите става стъпка по стъпка. Най-често коминът се запушва по средата, където е по-тясно и се набира повече нагар. Изчистването му обаче е трудна задача, защото работата е невидима.
Ако четката не свърши работа, на ход идва топът, с който можем да изчистим по-тежки предмети, заклещени в комина. А практиката показва, че често такива има.
„Намирал съм шишета, бутилки, строителни отпадъци”, разказва коминочистачът Румян Тодоринчев.
Още: Шофьорите да тръгват на път със зимни гуми: АПИ с предупреждения за лошото време
Още: Кой има имен ден днес, 6 април 2025 г. Честито!
Ако всичко натрупано вътре не бъде извадено, рисковете са големи. А добре почистеният комин може да спаси и живот, разказва Нова телевизия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Саждите, полепнали по комина при запалването си, което е лесно при непочистен комин, развиват много висока температура и води до запалване на конструкцията”, разказва Стефан Стефанов – началник на сектор „Превантивна дейност”.
През отоплителния сезон стават повече от половината пожари през годината, a жетрвите в огъня тогава са най-много. Инцидентите обаче стават най-вече заради човешка небрежност.
„Поставянето на горими предмети близо до отоплителните уреди, и когато ги оставим без наблюдение могат да се запалят и предизвикат пожар”, добавя Стефанов.
Още: След дъжд, качулка: МВР започва проверка на опасните пътни участъци