Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар бе един от тях.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Интервюто на Кирил Петков със Сашо Диков със сигурност ще се превърне в тема идните дни. Тезата, накратко, може да се преразкаже така: съществува дълбока държава, върху която нито един министерски съвет не може да влияе особено. Защото тя е внедрена на три места: прокуратурата, службите и регулаторите. Замислена е още от Лукановите времена, а днес отгоре й стои Пеевски, малко под него Борисов. (С подробностите от разговора може да се запознаете тук).
Заедно с тези общи положения Петков разказа и за различни случаи, с които се е сблъскал като министър-председател. Те са любопитни: Петков ги е държал в тайна, вече не. Затова по повод тях, нека зададем най-важните въпроси, които ни изглеждат неотложни след разговора му с Диков. Повечето от тях интервюиращият не зададе, впрочем. Не е типично за него да изглежда като фен, но...Случи се. И така, ето въпросите по конкретните цитати:
1. Цитат: "Част от охраната на НСО, която ми беше зачислена, когато станах премиер, е имала за цел да ме следи". Петков не скри, че от самото начало на премиерстването си се е усетил, че му прикачат подобни, тоест, той не го е осъзнал в последствие или пък някой да му го е доверил години по-късно. Въпросът съответно: защо още тогава Петков не говори за това публично, когато първо, имаше най-високо обществено доверие, което, най-вероятно, никога повече няма да има, и щеше да получи нужната подкрепа? И второ, как така на практика той се е съгласил да бъде следен, при положение, че е разпознал намерението почти мигновено? Напомням, че целият му опозиционен патос в момента разчита на това - че престоят му в сглобката го е убедил как зад всичко стоят службите. Само че по разказа му изглежда, че го е разбрал кажи-речи веднага: преди години. Не беше ли именно онзи начален момент, когато разполагаше с много по-голям авторитет, а Пеевски и особено Борисов, бяха в политически нокдаун, перфектен, за да обяви публично притесненията си и да направи опит да ги реформира? Сглобката с БСП и ИТН също беше много по-подходяща за подобни действия.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
2. Определени анализатори и политолози са искали 20 000 лв. на месец "абонамент" от Петков. Ето и точният цитат: "Сядам аз на бюрото като премиер и след месец идват едни хора. Пак няма да казвам имена, но всички българи ги знаят. Казват: "Добър ден. Ние сме независимите анализатори, независимите политолози. Ако имаме с вас договор за 20 000 лв. на месец, ние си се оправяме с телевизиите къде да се появяваме, къде да не се появяваме. Ние говорим точките, с които вие искате да излезете".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Тук доста неща са всъщност неясни. Изглежда, че не съм от онези "всички българи, които ги знаят". Кои са тези хора? Това са анализатори, които идват само от социологическите агенции и политоложките кръгове ли? Или пък са самите телевизии, които определят гостите в сутрешните блокове? Или пък са коментатори по сайтовете? Между другото 20 000 лв на месец изглежда доста ниска сума за гарантиране на цялостен медиен комфорт, такъв, какъвто го представя Петков. И тук интересното е: при положение, че след като не им е дал пари, а те са го разсипали от "очернящи статии", както се жална той, какъв е проблемът да разгласи публично имената им? Дето се вика, те тъй или иначе го очернят до ден днешен и защото не е дал 20 000 лева, са го направили на пет стотинки - защо да не научим имената им? Иначе цялото нещо става като с "четирихилядниците" на Лена Бориславова. Какво пречи да се назовават конкретни имена, особено ако една партия наистина се стреми да е борец срещу статуквото по начина, по който се е самоопределила? Нещо не се получава логически: не можеш да съобщиш за някакви политолози (вероятно), които са ти искали 20 000 лв, пък в същото време ще се бориш срещу Борисов и Пеевски?
3. Поуката от това интервю беше, че над всички стои Делян Пеевски. Това е така, то е политическа аксиома на втората половина от прехода. Обаче е направо удивителна откривателската енергия, с която Петков го съобщава. Не съм сигурен, че е възможно да съществува човек, който да следи българската политика дори с минимален интерес и да не си е дал сметка за този непреодолим факт. Имам предвид, че ако двете години на Петков в политиката са били учебен процес, на базата на който той да усвои необходимото познание за ролята на Делян Пеевски и Бойко Борисов в държавата...то тая бавноразвиваща се фаза на обучение някак не стои на едно ниво с онази харвардска прозорливост, която би трябвало да гарантира малко по-бързо усвояване на политическата материя. Та така: питаме тези неща и се надяваме да успеем да ги промъкнем покрай оглушителния сашодиковски възторг.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Автор: Райко Байчев