Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко ще струва да пенсионираме чиновниците на възраст?

23 декември 2021, 07:30 часа • 9935 прочитания

Милиони ще трябват, за да бъдат освободени от работа чиновниците в пенсионна възраст. Това е заключението на вече девет министерства, където инициативата е в ход, след като вицепремиерът и финансов министър Асен Василев обяви план да съкрати 30 000 души от държавната администрация през 2022 година.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

На две заседания правителството вече отпусна над 7,7 млн. лв. за обезщетения на държавни служители на девет министерства. Те обикновено са два вида - изплащаните накуп заплати при пенсиониране и изплащането на неползван отпуск. Няма данни колко души са пенсионирани към момента от новото правителство, тъй като единици са министерствата, които обявяват тази информация. В МОН например обезщетенията на 25 души са 617 069 лв. Сходна е сумата и в Министерството на икономиката - 630 000 лв. за 26 пенсионери, изброява в. "Сега".

При разпределянето на бюджетните средства за обезщетения, най-голям дял дотук отиде в земеделското министерство (МЗХ) - 3,4 млн. лв. Транспортното министерство взема 1 241 806 лв., а МВнР - 879 757 лв. Още не се знае какво ще стане с МВР и Министерството на отбраната (МО).

Според последния доклад за състоянието на държавната администрация (за 2020 г.) 9048 от реално заетите 131 812 служители към 31 декември 2020 г. са придобили право на пенсия. 1816 от тях са на трудов договор, а държавните служители са 1589. В МВР има армия от пенсионери - 5528, в МО има 62 служители на държавна служба по закона за отбраната, а в МВнР - 53 по закона за дипломатическата служба.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

В доклада има и информация колко чиновници би следвало да са придобили тази година право на пенсия - 1903. 809 от тях са държавни служители, като мнозинството от тях са на експертни длъжности с аналитични и контролни функции (595). Висшите държавни служители са 74, а на ръководни длъжности са други 140 души. Право на пенсия трябва да са придобили и 851 служители на трудов договор, от които 121 са на технически длъжности. В списъка има и 117 души от различни органи на изпълнителната власт, които са приравнени по трудово правоотношение. Назначените по закона за МВР са 96, а по закона за отбраната - 13.

От прекратените през 2020 г. служебни правоотношения на 3410 души, 472 са поради пенсиониране, пише още в доклада.

По Кодекса на труда човек може да получи до 6 заплати при пенсиониране. Изплаща се брутното трудово възнаграждение за 6 месеца, ако служителят е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 г. трудов стаж през последните 20 г. В другите случаи му се полага брутно трудово възнаграждение за срок от 2 месеца.

Държавните служители обаче имат право на по-големи обезщетения по силата на Закона за държавния служител. При служебно правоотношение обезщетението при пенсиониране е в размер 50 на сто от месечната основна заплата, определена към момента на прекратяване на служебното правоотношение, за всяка прослужена година като държавен служител, но не повече от 10 месечни основни заплати. Това означава, че 10 заплати може да получи човек с 20 г. стаж като държавен служител (статутът бе въведен с административната реформа от 1999 г.).

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Ако към момента на прекратяване на служебното правоотношение държавният служител е работил в същата администрация през последните 10 години, той има право да получи 6 месечни основни заплати, а когато е работил по-малко от 10 години - 2 месечни основни заплати, когато това е по-благоприятно за него. Последните две хипотези се отнасят до хора, които нямат пълен стаж на служебен договор и са работили по трудов - те бяха особено важни допреди години, когато на практика нямаше как да има държавен служител с 20 години стаж именно с такъв статут и се стигаше до случаи, в които по-високият статут върви с по-ниско обезщетение от трудовия договор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес