3700 - толкова са към момента бежанците в българските бежански центрове. Огромната част от тях са сирийци, съобщи председателят на Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев. По думите му проблем е, че агенцията предлага работа на бежанците, но голяма част от тях отказват да бъдат наемани.
В момента у нас има шест центъра за настаняване на бежанци с капацитет общо 6 000 души. Недостигът на социални работници е основен проблем, посочи Чирпанлиев, цитиран от БНР. Още:
Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
"Швеция приема около 60 хиляди бежанци на година. Нашите са 10-12 хиляди, т.е. шест пъти повече, но те имат 4 000 човека, които работят. В нашия център в Харманли, където в момента имаме около 2000 души, трябва да има 200 социални работници, а там има един", каза той.
Според Чирпанлиев, 90 процента от бежанците у нас приемат страната ни като трамплин за Западна Европа. Показателен е фактът, че в Харманли от 350 деца на бежанци само едно ходи на училище и така интеграцията става още по трудна. Ангел Ангелов от Агенцията по заетостта съобщи, че няколко трудови борси са организирани в центровете, където са настанени бежанци. Едва 115 души са пожелали да работят:
"Преобладават хората със средно образование и с висше образование. Има и готвачи, бармани, търговци, има инженери, също така учители по английски, т.е. хора с възможности", допълни той.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Проблемите, с които се сблъскват от Агенцията по заетостта - бежанците не знаят български, нямат необходимите документи, за да докажат квалификацията си и факта, че жените категорично отказват да работят, а искат само да гледат деца.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас