44% от българите смятат заплахата от пандемия от COVID-19 за преувеличена. 28% не са съгласни, а една четвърт от анкетираните от нас остават между двете мнения. Малцина не могат да преценят.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Това сочат данни от проучване на Асоциация "Галъп интернешънъл" "Преувеличена ли е заплахата от COVID-19?", направено в 44 държави между октомври и декември 2023 г. Общо 43 922 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2023 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
Тези данни не са изненадващи – в самото начало на пандемията 72% от запитаните у нас бяха склонни да възприемат заплахата със съмнение. Този дял постепенно намаляваше, докато достигна до около 40% през 2022 г., отбелязват от „Галъп интернешънъл“.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
От асоциацията посочват, че обществото ни сега заема по-скоро умерени позиции – средни за Съюза, синхронни най-вече с източните държави в него, но и далеч от по-крайните отрицания, регистрирани в някои наши съседки като Румъния (66% там смятат, че заплахата е преувеличена) или Република Северна Македония (55%).
Преувеличена ли е заплахата от COVID-19 - светът е разделен
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Въпреки високата регистрирана смъртност от вируса държавите в Източна и Югоизточна Европа са най-склонни да се съгласят, че заплахата е преувеличена - Босна и Херцеговина - 75%, Косово - 71%, Азербайджан - 68%, Румъния - 66% и Грузия - 65% - са сред най-убедените.
Предишни изследвания сочат също отрицателни възприятия за националните правителства в тази част на света - с мнозинства, които са приели работата на правителството по време на пандемията като по-скоро разделяща, а не обединяваща.
Високи са нивата на съгласие на изследваните държави в Близкия изток (47%), че заплахата от COVID-19 е преувеличена. Разпокъсани от войни, общества - Афганистан (62%), Ирак (59%) и Сирия (57%), където има значителна заплаха за живота - се оказват и сред страните, най-склонни да се съгласяват, че заплахата от коронависрус е преувеличена.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
От друга страна страните в Западна Европа, Северна Америка и Латинска Америка са най-склонни да отхвърлят мнението, че заплахата от COVID-19 е преувеличена.
Най-високи са процентите на несъгласие, че пандемията от COVID-19 е преувеличена, в Испания - 61%, Мексико - 57%, Обединеното кралство - 49%, Германия - 48%, САЩ - 47%, Канада - 47% и Португалия - 46%. Всички тези страни с голямо население имаха много жертви и сериозен брой потвърдени случаи. При толкова много хора, изложени на опустошителните въздействия на COVID-19, не е изненада, че е по-малко вероятно да се вярва, че заплахата е преувеличена.
Въпреки това предходни изследвания показват, че страните в Европа са претърпели значителен спад в това да приемат ваксините като важни след пандемията.
В България оценката към пандемията е по-скоро критична - 44% от българите смятат заплахата е преувеличена, докато 28% смята не са съгласни, а една четвърт от анкетираните от нас остават между двете мнения.
За сравнение в началото на пандемията 72% от запитаните у нас са склонни да възприемат заплахата със съмнение. Този дял постепенно намаляваше и през 2022 година достигна около 40 на сто.
Според данните българското общество по-скоро заема умерена позиция, докато съседната Румъния има по-крайна позиция като 66% от анкетираните там смятат, че заплахата от коронавируса беше преувеличена. В Северна Македония съгласието с преувеличената заплаха достига 55%.
В изследваните африкански страни се наблюдава голяма разлика в резултатите - в Кения съгласието с преувеличаване на заплахата от коронавирус достига до 59%, докато в Нгиерия едва 32% от анкетиртаните са съгласни с твърдението.
Предишни изследвания показват, че страните в Африка са се оказали сериозна мишена на дезинформационни кампании относно пандемията от COVID-19. През 2022 г. трима от десетима (28%) души в седем изследвани африкански страни (включително Кения и Нигерия) вярват в слуховете, че пандемията е планирано от външни сили събитие и това вероятно повлиява и на склонността заплахата от вируса да се приеме като преувеличена.