Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко е важно да бъдеш (медийно) грамотен

29 февруари 2024, 12:28 часа • 1656 прочитания

Да се следи новинарския поток вече не е достатъчно, за да бъде човек добре информиран. Важно е да сме и медийно грамотни, за да успеем да стигнем до истината в морето от дезинформация, фалшиви новини, изкуствено създадени “медии” и манипулативни заглавия.

Това умение - да отсяваме истината от лъжата, фактите от внушенията и авторитетното мнение от това на псевдоучените се очертава като едно от най-важните умения в нашата информационна ера.

То ще ни помогне да мислим критично, да взимаме осъзнати решения и да се развиваме в посоката, в която желаем. Колкото повече хора имат висока медийна грамотност, толкова по-лесно заедно ще градим нашето общо утре.

И както обикновено става, големите промени стават с малки стъпки. В случая с медиите - от регионалните издания и журналисти, които са най-близо до ежедневните проблеми, битки и победи на своите общности. Те обаче често изпитват затруднения да създават и разпространяват важни теми,  отвъд злободневните политически и икономически новини. А точно тези теми - за добрия пример  около нас, доброто в самите нас, са темите, които могат да формират по-доброто ни бъдеще.

За да намери решение поне донякъде на тези неадресирани проблеми, Лидл България включи нова категория за медийни проекти  в най-голямата си социална кампания “Ти и Lidl за нашето утре”. Тя се нарича   #BeVocal.

#BeVocal - гласът на  журналистите

Целта на тази тематична област е  да се насърчи диалога и ефективната комуникация между гражданите, техните  организации, компаниите и медиите, както и да популяризират значими за обществото ни теми.

Избраните медийни и журналистически проекти създават съдържание по социално значими теми, които често не получават достатъчно финансиране или внимание,  като например за  образование, наука, екология, култура, дарителството и добрите корпоративни практики.

Ето и одобрените проекти:

Във Велинград –  вестник „Темпо“ ще разкаже на страниците си за големите дарители, които са допринесли за развитието на града. Материалите ще бъдат разпространени и в интернет платформите на изданието.

В Пловдив - телевизионни предавания по местния тв канал “Тракия”, в които с помощта на зрителите на живо ще се събират спомени за града и за начина на живот в миналото.  

В цялата страна – Новините на детски език ще реализират аудиовариант на 16 статии, които ще се излъчат по БНР и като подкаст в платформите, поддържани от радиото, както и на сайта на Вижте.бг

В Пловдив -  списание “Нула 32” ще се създаде нова рубрика със заглавие “Паметта на храната”, която разкрие многообразното вкусово и етническо богатство на града чрез срещи с кулинари, етнолози, историци, градски летописци и граждани, пазители на стари семейни рецепти.

За спортуващите деца ще разкаже журналистът Петър Георгиев в аудио проекта “Гладни за игра, гладни за бъдеще”. В него той ще  проследи пътя на едно дете до професионалния спорт, финансовата тежест върху семейството му и ролята на качественото образование като най-добрия път за живот след футбола.

Журналистът Кристиян Юлзари  получи финансиране за своя проект “Разкази отвъд етикетите”. В рамките на 12 месеца ще бъдат продуцирани и публикувани четири мултимедийни материала на социално значими теми като състоянието на психиатричната помощ в България, интеграцията на бежанците у нас, образователните медиатори и изкуството, което променя градовете ни.

Благодарение на финансирането от кампанията Надежда Цекулова ще развие темата за образованието на специалните деца чрез интервюта с международни експерти в сферата на приобщаващото образование.

Още новини за проектите, които ще се изпълняват в това издание на „Ти и Lidl за нашето утре“,   може да проследите в платформата tilidl.bg.

А ако вие имате идеи как да подобрите нещо в своята общност и място, където живеете –ще имате шанс да ги представите през есента, когато предстои да стартира седмото издание на инициативата на Лидл България.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес