Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), която трябва да е мощен инструмент на държавата в защита на потребителите, се оказва безпомощна пред "епидемията" от некачествени продукти, пише в. "Сега".
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
През лятото неправителствената организация "Активни потребители" излезе с анализ на 36 различни марки сирене, продавани в търговската мрежа. Оказа се, че процентът на водата в някои проби надхвърля 70 и дори 80% - при допустими 60%. ОЩЕ: Биволско сирене без грам биволско мляко: Повторни тестове на сирена и кашкавали рисуват тъжна картина
Защо БАБХ мълчи?
На фона на растяща активност на неправителствения сектор БАБХ е учудващо пасивна. Нещо повече - изглежда се опитва да прикрива нередностите и нарушителите.
Потресаващото е, че дори когато открият големи безобразия, от БАБХ пазят в тайна извършителите. Оправданието е едно и също, откакто агенцията съществува - нормативната база не позволявала имената на нарушителите да се огласяват. Остава загадка защо този абсурд продължава - потребителите имат право да знаят кои са стоките фалшификати и кой ги мами.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
ОЩЕ: Над 90% от фирмите работят по правилата: От бранша защитиха родните млечни продукти
В бранша знаят къде се произвеждат псевдосирена. Знае и БАБХ. Има предприятие, което вече е било затваряно заради сериозни нарушения, но продължава да бълва ментета.
От БАБХ са безпомощни. "Ние сме го затворили, то работи. Изпращаме документи в прокуратурата и след един месец прокуратурата ни връща отговор, че няма данни за престъпление", обясни д-р Камен Николов от агенцията.