На 14 април имен ден празнуват всички, които носят името Мартин, Мартина и производните им.
Още: България се топи, в София живеят над 1.2 млн. души
Още: Очаква се рекорд. Времето утре - 30 април 2025 г.
Най-оригиналните пожелания за имен ден
Имени дни през април 2022 година
На този ден църквата почита Св. Мартин Изповедник.
Още: Meteo Balkans: Задават се мощни бури, България да се готви за наводнения
Още: Срив в мрежата на още един оператор
Заедно със свети Максим Изповедник римският папа свети Мартин (649–653 г.) защитавал истинското църковно учение от лъжеучението на монотелитите. Еретиците били покровителствани и от император Констанс (641–668 г.), който споделял техните убеждения. Папа Мартин свикал в Рим поместен събор, на който ереста била осъдена, а еретиците - предадени на анатема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова „Синя гора“ засадиха служителите на KBC Group в България над Кремиковския манастир
Още: Съдът в Страсбург: Властите да настанят бездомните от Захарна фабрика
Като узнал това, императорът обвинил папа Мартин в държавно престъпление, в предателство. По заповед на Констанс двамата защитници на православното учение, Максим Изповедник и папа Мартин, били насила закарани в Цариград, където били изтезавани и съдени като политически престъпници (553 г.). Положени били много усилия да се съгласят с учението на еретиците. И двамата обаче останали твърди в православните си убеждения и не престанали да изобличават лъжеучението на монотелитите.
След като претърпял много оскърбления и лишения, папа Мартин бил изпратен на заточение в Херсон Таврически (Крим), където след две години починал, като до края на живота си останал непоколебим изповедник на православното учение.
© Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).
Още: Трафикът по границите: Къде има ремонти и задръствания