Една от централните теми на предизборния дебат би трябвало да е данъчната система и нейната справедливост, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова
„Всички очаквания на хората за промени дълбоко се коренят в чувството за несправедливост. В основата стои необходимостта от по-справедливото преразпределение от публичните средства“, посочи Димитров пред участниците в пресконференция, посветена на Меморандума на КНСБ за Справедливи доходи и данъци.
От синдиката предлагат стартиране на дебат за промяна в данъчната система, формулата за която са означили като „15 + 15 + 15 + Необлагаем минимум“. Предложението включва въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата за страната, 15% данък върху доходите на физически и юридическите лица, както и намаляването на общата ставка на ДДС от 20% на 15%.
Според КНСБ потребителската данъчна тежест към момента е твърде висока, дори непосилна за една част от обикновените работници, както и е непропорционално разпределена.
Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)
В момента съотношението на приходи от преки и косвени данъци в общите данъчни приходи е 29% към 71%. Така на практика по-голямата част на парите в държавата са от домакинствата, а не от бизнеса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение
„Мантрата, че ниският корпоративен данък ще привлече потоци от инвестиции, въобще не се потвърждава“, смята Пламен Димитров, цитиран от БГНЕС. За пример той посочи постигнатото съгласие от страните в Г-7, които се договориха за въвеждане на ставка на корпоративния данък от минимум 15%.
От КНСБ напомниха и за някои други свои предложения – поетапно увеличение на максималния осигурителен доход, въвеждане на данък върху финансовите транзакции, повишаване на данък „дивидент“ от 5% на 10%, въвеждането на т. нар. дигитален данък, както и въвеждането на допълнителни данъчни стимули за повишаване на квалификацията във фирмите.
От синдикатите настояха и за ускорен ръст в заплатите, средногодишно с 12,5%, като на преден план изведоха нарастването на минималната работна заплата с 17,5% за година. Така те смятат, че ще постигне съотношение минимална-средна заплата от 50% към 2025 г., а поне половината от наетите ще получават „заплата за издръжка“ към 2022-2023 г. От КНСБ категорично подкрепят проекта за Директива за адекватни минимални работни заплати в ЕС, призовавайки това да направят и бъдещите парламентарно представени партии и членове на правителството.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони
Още: Доц. Огнян Минчев: Черно море е прекалено малко за да събере големите руски имперски амбиции (ВИДЕО)