Да бъдат заселени българи от Украйна и Молдова, за да бъде решен проблемът с липсата на работна ръка в страната ни. Такава идея застъпиха от КНСБ по време на дискусия в Пловдив. Тя бе част от националната кампания „Парламент на Работеща България“, която има за цел да постави най-сериозните проблеми на хората на труда, които не са представени в синдикати.
„Нашата идея е да бъде създадена национална програма с хоризонт поне пет години. Ние виждаме възможност поне 50-60 000 семейства от Молдова и Украйна трайно да се заселят у нас и да започнат работа. Бизнесът ни подкрепя, като ще посочи къде точно да бъдат насочени тези 120-150 000 липсващи работници в България“, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той допълни, че за целта ще се търси съдействие от държавата, която да посочи къде има изоставени къщи в селата в радиус до 50 километра от индустриалните центрове, където биха работили привлечените хора с български произход. Идеята бе подкрепена от бизнеса по време на срещата с представителите на КНСБ. На нея беше изтъкнато, че планът има шансове да проработи, тъй като в момента работната заплата в Молдова се равнява на около едва 250 лева.
„Говорим за заселване на българи, а не на работна ръка от трети страни. Дебело подчертавам, че не гледаме на тези хора като на работници, а като на наши сънародници. Така ще се реши отчасти и проблемът с демографската криза. Има и друга алтернатива, но тя е по-лоша – внос на работници от трети страни, кадри, които не говорят български“, категоричен бе Пламен Димитров, който не за първи път лансира идеята на синдикатите.
По време на срещата с медиите, проведена след дискусията, стана ясно, че около 75% от работещите българи не членуват в синдикати. Според Пламен Димитров, основна причина за това е нарушеното право на сдружаване в повечето фирми.
От КНСБ обърнаха внимание и на друг сериозен проблем – стресът на работното място или така наречения burnout. По данни на синдикатите, половината от болничните за тази година са именно заради прегаряне. Стресът е отговорен за 30 на сто от текучеството на кадри, което пък според изследването носи загуби на стойност от над 140 милиона лева, съобщи националният секретар на КНСБ Тодор Капитанов.