Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ: 1,6 млн. българи живеят под прага на бедността

14 септември 2013, 18:45 часа • 11920 прочитания

Близо 1 600 000 хора у нас живеят с доход под прага на бедност и все още са в България. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде „Фокус”. По думите му 51% от българите живеят с доход до минималната работна заплата и под нея. „Това са 3 700 000 българи, които живеят с доход на член от домакинството под 310 лева. Такова число никога не е имало. Винаги са били под или около 40%”, каза Димитров.

Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"

Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"

Статистиката е за последните шест месеца. Според синдикалиста причината е липсата на перспектива на хората за работа, за увеличение на дохода и дефлацията. ”5% намаление на тока хората не го виждат къде е дори, а зимата тепърва идва. Така че разходите през зимата, които няма да намалеят, подтиснатите доходи, безработицата и липсата на алтернативи за нова работа, няма как да не ни тласка към оценката за нови социални напрежения”, заяви Пламен Димитров.

„Продължаващата политическа нестабилност и неяснота на този парламент, който няма бъдеще очевидно, докога ще стои и ще отказва да се саморазпусне след като насрочи избори. Това, взето заедно, ни кара да мислим, че голяма част от хората трудно ще преминат зимата”, каза още Димитров.

Той заяви още, че ако правителството падне, страната вероятно ще се дестабилизира, като при такава ситуация КНСБ е готов да оглави индустриалните конфликти.  

Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България

Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд

"Според анализите на профсъюза кабинетът на Пламен Орешарски не е изпълнил необходимите социални мерки, с изключение на увеличеното обезщетение за майките и еднократната помощ за първолаци. Настояваме да започнат да се изплащат неплатените работни възнаграждения, както и да има 10% увеличение на работните заплати, които са замразени вече четири години", допълни Димитров.

Той поясни, че увеличението не може да е на всеки по равно, а според атестацията и оценката за приноса. Синдикатите са категорични, че трябва да се повиши и максималният осигурителен доход, както и минималният размер на обезщетението за безработица, което не можело да е по-малко от минималната работна заплата, пише StandartNews.

"Внесли сме законопроект за криминализиране на укриването на задължителните осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, задължителното пенсионно и задължителното здравно. За да има ниско ниво на данъците, трябва да се събират данъци от всички, които дължат. Или всеки плаща, или вдигат данъците", каза синдикалният лидер и напомни, че два милиона българи не плащат здравни вноски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес