Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)

21 декември 2024, 16:40 часа • 1358 прочитания

Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра и половин метър в дълбочина. Два танкера - "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239" се разбиха там на 15 декември на 8 км от брега, изглежда от мощни вълни. На корабите имаше петролни продукти и има опасност от екологична катастрофа - според "Грийнпийс" са се излели 5000 тона нефт и мазут. Мазутът от двата танкера се задържа предимно на дъното на Азовско море. Причината - ниските температури на водата. мазутът вероятно ще изтича дълго време и ще се образуват още много петна.

Екологичната катастрофа, причинена от разлива на петролни продукти в Черно море след като в неделя, 15 декември, два руски танкера претърпяха крушение в Керченския пролив и изляха 4 000 тона мазут в морските води, се разраства. Токсичните вещества, изхвърлени в морето при аварията, продължават да увреждат екосистемата, като убиват морски животни и птици.

Замърсен с мазут

Повече от 60 км плаж от Анапа до Кримския мост е замърсен с мазут, съобщи и Грийнпийс. Според радарните изображения, мазутът продължава да изтича от потъналата част на един от танкерите, съобщиха от организацията в коментар за BBC.

Още: Над 60 км плажна ивица в Крим е покрита с мазут, изплуват мъртви делфини (ВИДЕА)

Общата площ на разлива, според оценките на Грийнпийс, сега е около 65 квадратни километра. При това мащабът на замърсяването може да се увеличи през следващите дни, смятат от организацията. Доброволци са събрали повече от 3300 тона замърсен пясък и 4 тона мазут. Около 6 хиляди души работят по ликвидирането на последствията от аварията на танкера.

Разливът на петрол вече е навредил на дивата природа покрай бреговата ивица. Еколозите сигнализират за масова смърт на птици (дори ако доброволците и специалистите успеят да ги почистят, те все още могат да умрат заради токсичните ефекти на мазута). Риск от смърт от задушаване или поглъщане на петролните продукти има и за други представители на фауната, включително за делфините (а Черно море е обитавано и от два редки вида делфини и морски свине).

Още: Екокатастрофа: Доброволци почистват с подръчни материали мазута след потъването на танкери в Русия (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес