Проектозаконът за въвеждането на румънския език като език за междунационално общуване в Молдова, предизвиква тревога. Това каза кметът на град Тараклия, Молдова, Сергей Филипов, предаде Фокус.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
“В тази лингвистична политика, се губят българският език и руският. Ние ще продължим да си общуваме на български, но ако няма да има руския, ние няма да можем да общуваме с институциите, и ще възникнат големи трудности относно документацията, което ще се отрази на цялата българска общност тук”, обясни Сергей Филипов.
С придобиването на статута национално-културен район Тараклия ще може да запазва езика си, своята културата, обичаите и традициите. В този случай в държавния бюджет ще бъдат заложени определени средства за по-дълбоко изучаване на български език, за запазване и финансиране на културни мероприятия, ще има и други разчети по финансиране на района с такъв статут - като национално-културен.
“Може би няма да бъде приет този закон за лингвистичната политика, но всички тенденции по румънизация, които днес текат в Молдова, безпокоят мнозина. Може да се каже, че има 50% вероятност той да бъде приет”, каза още Сергей Филипов. Той допълни, че ако бъде приет законът за румънския език, автономният район в Молдова - Гагаузия, запазва за себе си правото за самоопределяне.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
“Не изключвам възможността, ние, заедно с гагаузкия народ, с който от 200 години живеем заедно в Бесарабия, и сме се сблъсквали с проблеми и трудности, заедно да намерим някаква форма, с която да се самоопределим”, уточни Филипов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна