Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КЕВР обсъди новите цени на водата, ВиК Добрич се обяви против поевтиняването

28 ноември 2024, 21:01 часа • 517 прочитания

Срещу поевтиняването на водата в Добрич с над 15% се обявиха от местния ВиК оператор, а кметът на Шумен остро възрази срещу ново поскъпване на водата в града заради лошото качество. Бъдещите цени на водата бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране. Сред обсъдените проблеми бяха недостига на достатъчно питейна вода, големите загуби по мрежите и качеството на водата. В момента водна криза има в 23 области, а на режим са повече от 255 хиляди души.

Основна причина за новите цени на водата са петгодишните бизнес планове на дружествата, в които се казва какви инвестиции трябва да направят компаниите, за да подобрят водоснабдяването. Инвестиционните програми се отчитат след третата и след петата година.

Още: Защо 70% от водата във водопреносната мрежа се губи и какви са спешните мерки? (СНИМКИ)

"И в следващата процедура за изменение вече ще бъде отчетено както изпълнението на показателите за качество, така и изпълнението на отчетените инвестиции. И съответно операторите, които не са си изпълнили инвестиционната програма, цените ще бъдат коригирани", заяви пред БНТ Ивайло Касчиев от КЕВР.

Първоначалните изчисления на КЕВР предвиждат водата да поскъпне най-много в Сливен с над 19%, в Перник и Шумен с над 9 на сто, в Троян с над 8%. Намаление на цените се очаква в Добрич, Пазарджик, Берковица, Хасково и Ловеч. Не обаче цената, а липсата на вода и нейното качество се оказват по-сериозен проблем за хората, стана ясно след общественото обсъждане на цените.

"Считаме, че не е справедливо да се увеличават цените. По данни на МРРБ към 26 ноември 2024 година над 255 хиляди души в 13 града и 261 села са с нарушено водоснабдяване като някъде това продължава повече от няколко месеца", каза Цветанка Илиева, главен експерт към омбудсмана.

Още: Къде и с колко може да поскъпне водата след Нова година?

Така жалбите към омбудсмана са се увеличили през последната година. Именно затова от администрацията му настояват да не бъдат вдигани цените. От КЕВР обаче изтъкват, че нямат механизми, с които да подпомогнат процеса по подобряване на инфраструктурата.

"Държавната политика за модернизация и подмяна на ВиК инфраструктурата се води от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Основната част от водната инфраструктура е собственост на общините - публична общинска собственост както и на държавата в лицето на областните управители", категоричен е Ивайло Касчиев.

От КЕВР също така настояват местната власт и държавата да влязат по-сериозно в ролята си на стопанин. Пример дадоха с Шумен, където всяка година се появява проблем с качеството на водата. "Хората трябва да си търсят правата по съдебен път, община шумен ако смята, че ВиК операторът не си изпълнява ангажиментите, трябва да е ясно, че асоциацията може да прекрати договора с ВиК шумен и да си избере друг по-добре работещ оператор", каза Касчиев.

Най-тежко остава положението в Плевен и Ловеч където пореден месец са на воден режим. Достатъчно вода ще може да има едва след обилни снеговалежи, обясняват от местния ВиК оператор. Вчера стана ясно, че кметът на Плевен е помолил Софийска вода за съдействие.

Още: Главчев разкри краткосрочните и дългосрочните мерки срещу безводието, в бюджета има пари (ВИДЕО)

"Ние в момента сме на етап идентификация на проблемите в град Плевен. Ако искат съответно можем да предложим и решения по отношение на изпълнението на определени мерки", смята Васил Тренев, изп. директор на "Софийска вода". Компанията е успяла да намали загубите на вода в столицата до 37,8% в момента от 60% през 2010 г. Целта е да бъде достигнато средноевропейското ниво от 33 на сто. Средно за страната по тръбите се губи 60% от питейната вода.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес