Руските служби в Европа и във Великобритания използват основно граждани на Европейския съюз, тъй като те имат по-лесен достъп до различни страни. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в ефира на Нова телевизия относно заловените българи като руски шпиони във Великобритания.
Още: Паркирали по булевардите в Русе: Стотици камиони изчакват преди Дунав мост
Още: Най-важните новини за деня: 8 януари 2025 г.
ОЩЕ: ДАНС е работила от януари по случая с тримата българи, задържани за шпионаж
Той допълни, че въпросните шпиони се използват за доставяне на информация и предаване на данни от общността, където живеят и се търсят хора, които "минават под радара" и не будят съмнение. "А едно от качествата, които търсят хората, които са по-високо във веригата в тази добре подготвена структура е наивността, която е много типична и е предпоставка да станеш проводник на информация", каза Керемедчиев.
Бившият зам.-министър на външните работи беше категоричен, че за България е важно да проследи и види каква е ролята на тези хора при организацията на изборите и гласуването на българите в чужбина, включително и да се направи ревизия на условията, при които се разкриват изборни секции и се провежда гласуването.
Още: Прогноза за времето - 9 януари 2025 г. (четвъртък)
Още: Защо държавата брани църквата? Горан Благоев за старокалендарниците и решението на съда (ВИДЕО)
Керемедчиев коментира и скандала с руските шпиони в църквата в София. "Руската църква максимално участва в руската политика, така че не се съмнявам и новият пратеник да има такава задача", каза бившият зам.-министър на външните работи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пореден протест в София против избора на Сарафов за главен прокурор (ВИДЕО)
ОЩЕ: Ето как заподозрените в шпионаж българи са се криели и дали са участвали в изборите в България
Според Керемедчиев страната ни е е готова да влезе в Шенген. А основната пречка са Австрия и Нидерландия, които имат "особени проблеми" с увеличаващия се трафик на мигранти. "Ако не убедим Австиря и Нидерландия до края на годината, че можем да станем пълноправни членове, ще трябва да се върнем в първоначалното предложение да влезем на две степени - с летищата и пристанищата ни, където няма нито една критика относно сигурността, а сухопътната граница, която е основен проблем да оставим на следващ етап", допълни той.
Още: "Защо не ни плащате?": Съюзът на артистите нападна Министерството на културата