Пределните цени на строително-монтажните работи при санирането да се повишат на 310 лв./кв. м за жилищни сгради до 8 етажа и 330 лв./кв. м за тези над 8 етажа. Това предлагат от Българската камара на строителите в становище, подписано от изпълнителния директор Валентин Николов и изпратено до министъра на регионалното развитие Иван Шишков. То е с дата 28 октомври, но бе оповестено в сайта на КСБ днес, 1 ноември.
Припомняме, че според публикуваните насоки за кандидатстване за саниране от страна на МРРБ, се предвижда строително-монтажни работи да се извършват при максимална цена от 230 лева на квадратен метър за жилищни сгради до 8 етажа и 250 лв./кв. м при по-високи блокове. Само че, според КСБ, определените цени няма да позволят качествено енергийно обновление.
Общо 1,4 милиарда лева са заложени за санирането на около 1000 жилищни сгради. Средствата са от Плана за възстановяване и устойчивост, като целта е програмата да бъде отворена за кандидатстване в средата на ноември. Общественото обсъждане приключи в края на октомври.
От Камарата на строителите пишат, че са направили обстоен анализ на допустимите разходи за строителни и монтажни работи, включително изграждане на ВЕИ. Отчетени са и поставените завишени минимални изисквания за постигнати енергийни параметри. Според КСБ пределните цени са недостатъчни за „успешното и устойчиво постигане на заложените в програмата цели“.
Те са: прилагане на устойчиви интегрирани високоефективни енергийни мерки; след изпълнение на енергоспестяващите мерки сградите да постигат клас на енергопотребление „В“ или по-висок; задължително след изпълнение на мерките в многофамилната сграда да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия; и др.
Според Камарата – за да се изпълнят минималните изисквания, пределните цени трябва да са съответно 310 лв./кв. м и 330 лв./кв. м. „В противен случай, намалените референтни стойности биха довели до риска от намален обхват от дейности, лошо качество и, в крайна сметка, до компрометиране на устойчивото енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, пише в становището.
Допълнителен риск е да се установи непостигане на минимум 30% спестяване на първична енергия, както и клас на енергопотребление „В“, което „ще доведе до изискване за възстановяване на всички получени средства“.
Вчера омбудсманът Диана Ковачева предупреди за същото – че живущите в съответния блок ще трябва да платят цялото саниране, ако не се постигне този минимум.